Улични протести срещу договорения пакет реформи между гръцкото правителство и еврозоната в Атина се превърнаха в кървава война между леви демонстранти и силите за сигурност. При сблъсъците снощи протестиращите хвърляха запалителни бомби, чупиха и влизаха в сблъсъци с полицията.
Около 12 500 души са участвали в демонстрацията. Голяма част от тях обаче си тръгнаха, след като радикалите нападнаха полицията. Четирима полицаи и двама френски фотографи са ранени, запален е микробус на гръцка телевизия, най-малко 50 души са арестувани. Арена на сблъсъците стана пл. "Синтагма" до парламента в Атина.
За да разпръсне развилнялата се тълпа, полицията бе принудена да използва сълзотворен газ и светошумови гранати.
На фона на виковете „Мафия” и „Не на споразумението” парламентът прие закона за реформи, които бяха съгласувани като предварителни условия за начало на преговори между Гърция и другите страни от еврозоната за третата кредитна програма за страната.
Тя ще бъде с обем от 80-90 млрд. евро, като правителствата на страните от еврозоната ще предоставят между 40 и 50 млрд. от тази помощ, а останалата част ще дойде от МВФ и финансовите пазари. Както съобщават световните агенции, "за" са гласували 229 от депутатите в 300-местния парламент на Гърция. Шестима са се въздържали, а "против" са били 64 депутати. В документа се фиксират изменения в данъчното законодателство, социалното подпомагане и застраховането, както и ограничаване на практиката на ранно пенсиониране.
Общо 32 депутати от управляващата лява партия Сириза на Алексис Ципрас са гласували "против", докато 6 са гласували "въздържали се". Сред гласувалите "против" са бившият финансов министър Янис Варуфакис, първият зам.-министър на финансите в оставка Надя Валавани, министърът на енергетиката Панайотис Лафазанис, първият зам.-министър на здравеопазването Димитрис Стратулис и първият зам.-министър на отбраната Костас Исихос.
Страните членки на еврозоната, които по-късно днес ще проведат телефонна конференция, изискват от Гърция да ратифицира първите мерки, преди да бъде приведен в действия новия спасителен план за страната. Ципрас не скри, че "не вярва в тези мерки, които няма да се отразят добре на гръцката икономика". Той обаче увери от трибуната на парламента, че единствените перспективи са били хаотичен фалит или временно изключване от еврозоната.