Над 14 часа преговори за мир в Украйна

DenNews.bg
12.02.2015
размер на текста:

Над 14 часа продължиха преговорите между лидерите на Русия, Франция, Украйна и Германия- Владимир Путин, Франсоа Оланд, Петро Порошенко и Ангела Меркел в Минск.
Лидерите напуснаха преговорите, като първи излязъл Порошенко. След него напуснал Путин, следван от Оланд и Меркел.
Единствената информация към момента е, че те са постигнали съгласие за подписването на обща декларация за примирие в Украйна.
Междувременно помощникът на Петро Порошенко – Валери Чали, публикува статус във Фейсбук, в който отбелязва, че е "започнала битката на нерви" и предстоят още няколко часа преговори.
Намерението на преговарящите е отделен документ да бъде изготвен от "контактна група" с участието на Русия, Украйна и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ). Той трябва да потвърди ангажимента към плана за прекратяване на огъня, изготвен в Минск през септември м.г., и да бъде подписан от сепаратистките лидери.
Според източници на Франс прес, цитирани от БНР, основните спънки на преговорите за запазване целостта на Украйна е нежеланието на Киев да признае бунтовническия контрол върху територия от над 500 кв. км, завзета през последния месец.
Друг ключов въпрос в разговорите е контролът върху 400-километровата граница на Русия със самопровъзгласилите се републики в Донецк и Луганск, откъдето, според украинската делегация, сепаратистите получават редовно военна помощ от Москва.
Порошенко, Путин, Меркел и Оланд са под натиск от събитията в района на бойните действия, които отнеха живота на най-малко петдесет души само през вчерашния ден. Общият брой на загиналите от миналия април, по официална статистика, надвишава 5400 души, а десетки хиляди са принудени да живеят в бомбоубежища.
В същото време кризата в Украйна и резултатите от мирните преговори в Минск ще бъдат основна тема на предстоящия по-късно в четвъртък в Брюксел Европейски съвет. Друга водеща тема за неформалната среща на държавните и правителствените ръководители от ЕС ще е борбата с тероризма. Укрепването на външните граници е сред мерките, които ще се обсъждат, като България ще настоява да бъде приета в Шенген с цел повишаване на сигурността. Източник: БГНЕС/ БНР/ mediapool.bg
 

Най-четено

Темите от "Свят"

Етикети