По-малко бебета са родени в Европа от началото на финансовата криза през 2008 г., сочи ново проучване, публикувано днес в Би Би Си.
Институтът за демографски изследвания в Германия Макс Планк установи, че раждаемостта в 28 европейски страни се е понижила, след като безработицата се е покачила.
Хората под 25 години са особено засегнати, заедно с тези, които живеят в южноевропейските страни като Испания.
Връзката между икономиката и плодородие отдавна се обсъжда, но въпросът все още остава спорен.
Изследователи от MPIDR обявиха за доказано след тяхното проучване, че "степента на безработица в съвременна европейска държава няма в действителност да има ефект върху раждаемостта".
"Финансовата криза засегна сериозно Европа в момент, когато раждаемостта в много страни току-що започна се покачва", твърди демографът Михаела Крейнфелд,
Тя обяви, че възходящите тенденции в някои страни са в застой, докато в други, раждаемостта намалява.
В Испания броят на раждания на една жена е паднал с близо 8% между 2008 г. и 2011 г., когато безработицата премина от 8,3% до 11,3%.
Спънка е имало и в Унгария, Ирландия, Хърватия и Латвия, се казва в изследването.
Раждаемостта се е забавила в страни като Чехия, Полша и Обединеното кралство.
Но в Германия и Швейцария, където пазарите на труда устояват на кризата сравнително добре, няма почти никаква промяна в броя на родените деца.
В изследването се казва, че 1% увеличение на безработицата предизвиква спадане на раждаемостта с близо 0.2% сред хората между 15 и 19 г. и 0,1% между 20 и 24 години.
Но нарастващата безработица не е причинил раждаемостта да се промени при тези над 40 години(
"Възпроизводителните планове могат да бъдат преразгледани по-лесно в по-ранна възраст, отколкото на възраст, когато биологичните граници на плодовитостта се скъсяват”, твърдят изследователите.