Френският президент Франсоа Оланд подписа спорния закон за легитимиране на гей браковете, информира Би Би Си. С този акт страната става 9-а в Европа и 14-а в света, дала своята благословия за еднополовите сватби.
Това стана възможно, след като Конституционния съвет отхвърли оспорването на дясната опозиция, разчиствайки пътя на Франсоа Оланд да подпише законопроекта.
Той каза: "Аз взех решението, а сега е време да се спазват законите на републиката."
Първата гей сватба може да се проведе до 10 дни след подписването на законопроекта.
Г-н Оланд и неговата управляваща Социалистическа партия са направили своето законодателство водещата социална реформа, тъй като е избран за година по-рано.
След доста спорен дебат за еднополовите бракове и осиновяването законопроектът бе приет от Сената на Франция и Народното събрание миналия месец.
Законопроектът бе оспорено веднага на конституционно основание от дясната опозиционна партия на бившия президент Никола Саркози.
Но Конституционния съвет постанови в петък, че еднополовите бракове "не са в противоречие с конституционните принципи", както и че не нарушават "основни права и свободи или националния суверенитет".
Десетки протестиращи излязоха по улиците на Париж, за да изразят несъгласието си с решението от петък.
Лобито на анти-гей браковете е подкрепено от Католическата църква и консервативната опозиция, и твърди, че законопроектът ще подкопае основен градивен елемент на обществото.
Проучванията на общественото мнение сочат, че около 55-60% от френския народ подкрепя гей браковете, но само около 50% ги приемат.