Турция предприе усилено укрепване на границата със Сирия. По цялото протежение на границата се разполагат ракетни установки земя-въздух и бронетранспортьори, предаде Анадолската агенция. Те се доставят с жп композиции на гарата в Мардин, която за случая е поставена под засилена охрана.
Придвижването на въоръжение става на фона на завземането за последните шест дни на три от седемте сирийски КПП с Турция от сирийските бунтовници, пише БГНЕС. Само преди месец Сирия свали турски военен самолет. Тогава Анкара поиска намесата на съюзниците от НАТО и заяви, че всеки обект, които приближи турска територия от Сирия ще бъде разглеждан и третиран като мишена.
Междувременно сраженията в Сирия продължават с ужасяващи последствия за цивилното население. Ожесточени бойни действия се водят в двата най-големи града-столицата Дамаск и търговската столица Алепо. Бунтовниците вече са стигнали на 5 км от Алепо, което показва, че режимът губи контрол над страната.
Близо 20 танка и стотици войници от четвърта дивизия на сирийската армия, командвана от Махер ал Асад, навлязоха в предградието на Дамаск - Барза. Екзекутирани са 20 цивилни, заподозрени във връзки с бунтовниците, информира news.bg.
Загинали са над сто души.
На заседание късно снощи Лигата на арабските държави (ЛАД) призова сирийския президент Башар ал Асад да напусне поста си "за да спаси страната", съобщи агенция "Франс прес", цитирана от dnevnik.bg. Само една страна, без да се уточнява коя е тя, не подкрепя единния призив Асад да подаде оставка.
Досега опитите за дипломатическо регулиране на ситуацията в Сирия не водят до резултат. Мирният план, предложен от специалния пратеник на ООН и ЛАД Кофи Анан, не бе изпълнен. Проекторезолюциите в Съвета за сигурност на ООН, които заплашваха сирийския режим със санкции, бяха блокирани от Китай и Русия, които имат правото на вето.