Япония отново бе разтресена от няколко земетресения, най-силното от което бе със сила 7,3 по Рихтер.
За щастие обаче предупреждението за цунами бе отменено за цялото тихоокеанско крайбрежие, предаде АФП, позовавайки се на японската метеорологична служба.
По-рано имаше предупреждение за наближаването на приливна вълна и гражданите бяха призовани да се отдалечат от бреговите зони. Тревогата бе издадена с повишена опасност за префектура Мияги, където имаше опасения за 2-метрови вълни. Бреговете на префектурата бяха достигнати от еднометрова вълна малко след първия трус. Неговият епицентър беше на 245 км югоизточно от Кимаяши на дълбочина 36 км. Същата префектура Мияги беше ударена от опустошително земетресение през март миналата година, което предизвика аварията в АЕЦ “Фукушима” и смъртта на над 20 хил. души, пише БЛИЦ.
Американския тихоокеански център за предупреждение за цунами успокои, че няма заплаха за други райони от крайбрежието на океана.
Засега няма данни за жертви и щети. Тревогата за цунами беше отменена в 19.20 ч. местно време, съобщава Би Би Си.
По информация на “Ройтерс” пък компанията “Тепко” е заповядала на работниците в централата “Фукушима” от заводите Дайичи и Дайни да се евакуират. По рано от компанията съобщиха, че няма проблеми с двата завода след земетресението от 7,3 по Рихтер.
Говорител на “Тепко” от токийския офис е обявил, че още няма потвърдена информация, че цунамито е достигнало до двата завода.
Най-големият железопътен оператор Japan Railways спря движението на скоростните влакове "Синканшен" по маршрута Токио - Одавара. Столичното летище "Нарита" работи в щатен режим.
Специалистите смятат, че страната този път е била сравнително пощадена защото силата на труса и неголямата дълбочина (10км.), на която той е станал, са бил компенсирани от отдалечеността на огнището от бреговете - 240 км. североизточно от префектура Мияги. Земетресението обаче е усетено чувствително в 35 префектури, а няколко часа по-късно е имало 3 силни вторични труса - 6,2, 5,3 и 4,3 по Рихтер.
Източник: БЛИЦ