Иск за над 10, 5 милиарда дола беше предявен от Бразилия срещу американската петролна компания „Шеврон”, срещу чието искане за проучвания и добив на шистов газ се надигнаха протести и у нас.
Искът е на прокуратурата в Рио де Жанейро и е за нанесени щети от разлива на петрол в бразилския шелф. Инцидентът стана през ноември при разработването на находище край Рио.
Причината са неверни изчисления на налягането на петрола, направени от фирмата оператор. В бразилското Министерство на правосъдието е подадена и молба за прекратяване дейността на "Шеврон" в Бразилия, информира bTV.
През февруари тази година компанията беше осъдена да плати 8 милиарда долара на Еквадор след 8-годишна съдебна битка. Срещи „Шефрон” бяха повдигнати обвинения за замърсяване на околната среда в района на амазонската джунгла.
В Еквадор бяха констатирани замърсена почва, мъртви животни и много случаи на болни от рак хора. Това са последствията от неправилните сондажи на компанията Тексако през 70- те и 80-те години в еквадорската част на Амазонка.
Както стана ясно преди дни работната програма на "Шеврон" за проучване за шистов газ в България, която компанията смята да представи на правителството, ако няма мораториум върху тази дейност, предвижда да бъдат направени четири проучвателни сондажа.Според плановете на компанията два от проучвателните сондажи трябва да са през 2015 година, а другите два - през 2016 година. Дотогава не се предвиждат никакви сондажи освен сеизмични проучвания.
През последните месеци бяха организирани масови протести срещу проучването и евентуален добив на шистов газ. Според протестиращите дълбоките сондажи могат да замърсят почвата и водата в най-плодородните ни райони в Добруджа. Те настояват правителството да забрани проучването и добива за този вид гориво. По мнението на министърът на икономиката Трайчо Трайков обаче няма доказателства, че сондажите за шистов газ са опасни за почвата и водата. Той все пак обеща, че проучванията ще започнат едва след направата на екологична оценка, но тя ще стане след изработката на проект за проучване от "Шеврон". Срещу шистовия газ се обявиха и местните власти в Добруджа и опозицията.
Миналия месец депутати внесоха за разглеждане от парламента искане за мораториум върху добива на шистов газ у нас.Тогава премиерът Бойко Борисов заяви от парламентарната трибуна, че ако Народното събрание наложи мораториум върху проучването и добива на шистов газ, правителство ще се съобрази с това.