Марио Монти получи от президента на Италия Джорджо Наполитано мандат за съставяне на ново правителство.
Наред с радостните реакции от страна на лидерите на ЕС дойде и моменталният скок на еврото и пазарите, които реагираха положително на новината от Ботуша.
Обявявайки номинацията, държавният глава на Италия защити избора си като, обърна внимание на качествата, компетентността и опита на Монти.
Сега предстои одобрение на кандидатурата на Монти от парламента.
Бившият шеф на Антимонополния комитет към ЕС Марио Монти бе фаворит за поста. По-рано в медиите се появиха информации за трима кандидати за постана Силвио Берлускони.
Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и председателят на Европейския съвет Херман Ван Ромпой заявиха късно снощи, че са насърчени от хода на Италия към правителство на националното единство. Те окачествиха това като признак на решимост за превъзмогване на финансовата криза, информира bTV.
В съвместна декларация двамата приветстваха новината и изтъкват, че Европейската комисия ще продължи да наблюдава изпълнението на мерките, предприети от Италия за насърчаване на растежа и заетостта, както беше решено на срещата на лидерите на Европейския съюз на 26 октомври.
Междувременно европейската валута се покачи спрямо долара в първите часове на търговията тази сутрин. Според специалистите пазарите реагират положително на новините от Рим.
Еврото достигна равнище от 1,3775 долара, докато при затварянето на пазарите в петък вечерта нивото му беше 1,3753.
Валутата повиши стойността си и спрямо йената. Сега се обменя за 106,21 йени в сравнение със 106,10 преди.
Токийската борса откри с повишение търговията си. В първите 30 минути основният индекс се покачи с над процент и половина.
Според специалистите това се дължи предимно на по-добрите от очакваните данни за американските потребители и на развитието в Италия.
Точно преди началото на търговията, правителствените данни показаха, че японската икономика е нараснала с 6% през периода юли - септември. Това е първото повишение от 4 тримесечия. Несигурността за тримесечието октомври - декември обаче остава силна, подчертават анализаторите.
Силвио Берлускони подаде оставка, след като италианският парламент одобри окончателнопакета от рестриктивни антикризисни мерки. По-рано италианският Сенат одобри новите антикризисни мерки. Антикризисният пакет включва ключови икономически реформи, имащи за цел да предотвратят банкрут на страната. В него е предвидено и замразяване на заплатите в публично-държавния сектор до 2014 г., както и допълнителни данъци за енергийния сектор. Предвижда се и постепенно увеличаване на пенсионната възраст от 60 на 65 до 2026 г., припомня и news.bg.