Инициативният комитет за провеждане на местен референдум за запазване на ВиК-Дупница и излизане на общината от АВиК-асоциятията, излезе с позиция по повод решението на Общинския съвет в Дупница да не се провежда местен референдум.
Позицията бе разпространена в социалните мрежи от активистката на партия Възраждане Александрина Стоилова, ето какво гласи:
Уважаеми дупничани,
Вчера, както всички разбраха, Общински съвет-Дупница наруши Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление и отхвърли референдумът за запазване на местното ВиК дружество и за излизане на Община Дупница от асоциацията по ВиК, въпреки факта, че те нямаха никакво право да гласуват дали да бъде проведен референдума, а трябваше да се дискутира само датата, на която да бъде насрочен той.
Ще цитирам частта от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, която беше нарушена от ОбС-Дупница вчера:
???? Чл. 26. (1) Местен референдум се произвежда в община, район или кметство за пряко решаване на въпроси от местно значение, които законът е предоставил в компетентност на органите на местно самоуправление или органите на района или кметството.
(2) Чрез местен референдум не могат да се решават въпроси:
1. на общинския бюджет;
2. относно размера на местните данъци и такси;
3. на правилата на вътрешната организация и дейност на общинския съвет.
???? Чл.27 (2) Общинският съвет приема решение за произвеждане на местен референдум, когато това е поискано от инициативен комитет с подписка, съдържаща подписите на не по-малко от една десета от гражданите с избирателни права в съответната община, район или кметство, и не противоречи на ограничението по чл. 26, ал. 2.
???? Чл.31 (1) Общинският съвет може да редактира, без да променя смисъла на съдържащия се в предложението за произвеждане на местен референдум въпрос или въпроси, както и тяхната поредност. Ако общинският съвет установи, че въпросът е незаконосъобразен, с мотивирано решение отказва произвеждането на местен референдум.
‼️(2) Общинският съвет може с мотивирано решение да не приеме предложението за произвеждане на референдум, с изключение на случаите по чл. 27, ал. 2, при условие че са налице изискванията на чл. 26, ал. 2.
???? Съгласно чл.17 от Закона за местното самоуправление и местната администрация:
(1) Местното самоуправление се изразява в правото и реалната възможност на гражданите и избраните от тях органи да решават самостоятелно всички въпроси от местно значение, които законът е предоставил в тяхна компетентност в сферата на:
1. общинското имущество, общинските предприятия, общинските финанси, данъци и такси, общинската администрация;
2. устройството и развитието на територията на общината и на населените места в нея;
3. образованието;
4. здравеопазването;
5. културата;
‼️6. благоустрояването и комуналните дейности;‼️
7. социалните услуги;
8. опазването на околната среда и рационалното използване на природните ресурси;
9. поддържането и опазването на културни, исторически и архитектурни паметници;
10. развитието на спорта, отдиха и туризма;
11. (нова - ДВ, бр. 51 от 2016 г., в сила от 05.07.2016 г.) защитата при бедствия.
???? (2) Гражданите участват в управлението на общината както чрез избраните от тях органи, така и непосредствено чрез референдум и общо събрание на населението.
???? Подписката за иницииране на референдума съдържа над една десета от подписите на всички имащи право на глас, а въпросите не засягат нито бюджета на общината, нито местните данъци и такси, още по-малко пък засягат правилата на вътрешната организация и дейност на общинския съвет.
Извършването на услугата ВиК е част от комуналните дейности, което означава, че както Общински съвет, така и гражданите на общината да решават нейното бъдеще самостоятелно, включително и чрез референдум.
❗Като вземем предвид тези факти, се оказва, че Общински съвет нарушава както Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, така и Закона за местното самоуправление и държавната администрация, твърдейки, че въпросите не попадат в неговата компетенция и обявявайки ги за „незаконосъобразни“.
Сега разбирате ли как Общински съвет чете и тълкува законите? Както дявола – Евангелието.
Те пренебрегнаха подписите и заглушиха гласа на над 5 хиляди дупничани. Дупничани, които са ги направили общински съветници и са ги пратили на тези постове, на които тези предатели изобщо не заслужават да бъдат. И за какво? За да се подиграят с нас, с вас, с цяла Дупница!
❗Ние няма да оставим нещата така в никакъв случай. Борбата за запазване на водата на дупничани продължава!
Следващата седмица ще входираме жалба в административния съд, като ще пледираме за отмяна на незаконосъобразното решение на ОбС-Дупница и за насрочване на референдума.
Защото когато правото се превърне в безправие – съпротивата е задължителна!
Очаквайте подробности в близките няколко дни!