Картина на Тициан, открита в найлонова торбичка, бе продадена за 17 милиона паунда

DenNews.bg
03.07.2024
размер на текста:

Картина, описана като шедьовър, открита в найлонов плик, след като е била открадната, беше продадена за 17,6 милиона паунда на търг, предаде BBC.
„Почивка при бягството в Египет“, рисувана от венецианския майстор Тициан, когато той е бил само на 20 години през 1510 г., беше продадена от лондонската аукционна къща Кристи.
Творбата е открадната от гостната на величествения дом Лонглийт в Уилтшир през 1995 г., но е открита седем години по-късно без рамката в найлонова торбичка в Лондон.
Продажбата му поставя нов световен аукционен рекорд за художника, казаха аукционерите.

"Уникална рядкост"

Лорд Бат, който наследи баща си като маркиз на Бат през 2020 г., наследявайки имението Лонглийт, каза, че картината има „изключителна история“.
Говорейки преди продажбата, той каза: „Имаме значителна дългосрочна инвестиционна стратегия в Лонглийт и решихме да продадем този актив, за да продължим тази програма във време, когато пазарът за картини с такава уникална рядкост е толкова силен.“
Картината, която изобразява Мария, люлееща Исус, докато Йосиф гледа, е широка 60 см и е нарисувана върху дървен панел.
Имала е много собственици през годините, включително австрийския император Йосиф II, преди да бъде окачена в двореца Белведере във Виена.
Френските войски откраднаха картината през 1809 г. за Музея на Наполеон, който беше изграден от семейство Бонапарт.
По-късно е била собственост на шотландски земевладелец, преди да бъде купена от четвъртия маркиз на Бат през 1878 г. на търг на Кристи.
След като беше откраднат през 1995 г., той беше върнат през 2002 г. от бившия детектив от Скотланд Ярд Чарлз Хил, след като за информация беше предложена награда от 100 000 паунда.
На Хил също се приписва, че е помогнал за възстановяването на „Викът“ на Едвард Мунк, след като е бил откраднат през 1994 г., както и на други известни произведения на изкуството.

„Наистина изключителен пример“

Говорейки преди търга, Андрю Флетчър, глобалният ръководител на отдела за стари майстори на Кристи, каза, че това е най-важната творба на Тициан, излизала на аукционния пазар „от повече от едно поколение“.
Той добави, че картината е наистина изключителен пример за пионерския подход на художника както към използването на цвят, така и към представянето на човешката форма в естествения свят.
Той каза, че творбата е осигурила статута на Тициан като "един от най-великите художници в историята на западното изкуство".
 

Най-четено

Темите от "Любопитно"

Етикети