Имената на всички 61 жертви от опустошителните бомбардировки на Дупница на 4 януари 1944-а година бяха прочетени на 80-годишнината от най-черния за града ден. Тогава смъртта си намират мирни жители, а най-много- 41 остават под руините на Земеделската банка, мястото, където днес се състоя церемонията и където е преместена паметната плоча, която досега бе пред Дома на техниката.
На специална видеостена бяха показани кадри от опустошителните бомрарвировки, както и траурната церемония по погребението на жертвите.
С цветя и венци кметът на Дупница Първан Дангов, неговитет заместници, общински съветници, служителите от Историческия музей, представители на партии и граждани се поклониха пред паметта на загиналите пред паметната плоча.
Днес е най-тъжният ден в новата ни история и той ще бъде отбелязван по уважителен начин за всички отези, чиито имена чухте. Така започна речта си кметът Първан Дангов. И продължи: "Нашият град присъства в световната история и е свъзран с всички събития от Втората световна война-. И ако някой с пита дали в българия е имало фашизъм, аз ще запитам, защо е било нужно да бъде бомбардирана България и в частност Дупница след като не е имало фашизъл. Може би ще си припомните кои са страните победителки във Втората световна войни и кои са били победените и ние на чия страна сме били. В този ден ще кажа само едно: Ако народ, нация, позволява да бъде прекроявана неговата история конюнктурно, може би ще се наложи да бъде прекроена и географията на държавата, в която живее този народ. Дължим уважение на хората, чиито имена чухте. Поклон пред паметта на загиналите на днешния ден преди 80 години. Смърт на фашизма, да живее България!"