Двата основни вида апарати за измерване на кръвно налягане, които можете да имате у дома, са предназначени за използване съответно на китката или на горната част на ръката. Ако вече е дошло време да си вземете домашен апарат, за да се грижите по-добре за здравето си, вероятно се чудите кой от двата модела да изберете. В следващите редове ще направим кратко съпоставяне, за да изведем техните силни и слаби страни и да Ви помогнем да направите по-лесно избор, съобразен с Вашите нужди.
Кой апарат е по-точен
По отношение на точността няма разлика между двата вида апарати за кръвно налягане. Надеждността на измерванията няма да зависи от този избор, но със сигурност ще зависи от начина, времето и условията, при които използвате всеки от тях.
Може ли да има разлики в измерванията между двата вида апарати
Все пак трябва да имате предвид, че е възможно апаратът за ръка и този за китка да дадат различни показания при хора в по-напреднала възраст. Причината е, че с времето кръвоносните съдове се стесняват заради калцифициране или артериосклероза. И тъй като артериите по китките са по-далече от сърцето, апаратът за китка по-трудно би направил измерванията и има вероятност да даде по-неточни резултати.
Отклонения в резултата може да се получат и при неправилна позиция при измерването. Когато маншетът се сложи на китката и се включи, ръката трябва да се държи на нивото на сърцето. Всеки 1,5 см разлика между нивото на сърцето и на китката ще даде около 1 mmHg отклонение в измерването.
Апаратът за китка може да даде неточни резултати и при промени в артериите на китката, които може да се появят с възрастта или вследствие на някои заболявания, като диабет например.
Кой апарат е по-лесен за използване
По-бързо и по-лесно ще измерите кръвното си с маншет за китка. Той е по-компактен, което го прави по-лесен за пренасяне и съхранение. Поставя се по-лесно и е по-удобен за хора, които имат проблеми с подвижността или страдат от затлъстяване.
Що се отнася до отчитането и употребата, и двата вида апарати за кръвно работят еднакво лесно, ако са дигитални – цялостният процес по измерването се задейства с натискането на едно копче и само след секунди на монитора се виждат изобразени всички необходими данни.
За кого е подходящ всеки от апаратите
Апаратът за кръвно налягане с измерване на ръката е подходящ за всички възрасти и здравословни състояния. Апарат за китка не се препоръчва за хора над 40-45-годишна възраст, за пушачи, както и за страдащи от диабет, сърдечна аритмия, артериосклероза или други заболявания, които водят до промяна на кръвоносните съдове.