В Сингапур днес бе екзекутирана жена за първи път от почти 20 години, потвърдиха официални лица.
45-годишната сингапурска гражданка Саридеуи Джамани беше призната за виновна за трафик на 30 г хероин през 2018 г.
Тя е вторият осъден за наркотици, екзекутиран тази седмица, след сънародника си Мохд Азиз бин Хюсеин, и 15-ият от март 2022 г.
Сингапур има някои от най-строгите закони срещу наркотиците в света, които според него са необходими за защита на обществото.
Законът на Сингапур уточнява, че смъртното наказание ще бъде наложено на всеки, заловен в трафик на повече от 500 грама канабис или 15 грама хероин.
Централното бюро по наркотиците на Сингапур (CNB) заяви в изявление, че Саридеуи, коятж бе осъдена на смърт на 6 юли 2018 г., е получила „пълен надлежен процес“ съгласно закона.
Върховният съд на града отхвърли жалбата срещу присъдата й на 6 октомври миналата година. Петицията за президентско помилване също е била неуспешна, съобщиха властите.
Нейната екзекуция идва само два дни след като Азис беше обесен в сряда, след присъдата му за трафик на 50 грама хероин през 2017 г.
През април друг сингапурец- Тангараджу Супия, беше екзекутиран за трафик на 1 кг канабис, който никога не е докосвал. Властите казват, че той е координирал продажбата чрез мобилен телефон.
Британският милиардер сър Ричард Брансън отново разкритикува Сингапур за екзекуциите, заявявайки, че смъртното наказание не е възпиращ фактор срещу престъпността.
„Дребните наркотрафиканти се нуждаят от помощ, тъй като повечето са тормозени поради обстоятелствата си“, каза Брансън в Twitter в четвъртък.
Местните медии съобщават, че Саридеуи е свидетелствала по време на процеса, че се е запасявала с хероин за лична употреба по време на ислямския месец на постите.
Въпреки че не отрича да е продавала наркотици като хероин и метамфетамин от апартамента си, тя омаловажава мащаба на тези дейности, отбеляза съдия Си Kи Oн.
Властите твърдят, че строгите закони за наркотиците помагат на Сингапур да остане едно от най-безопасните места в света и че смъртното наказание за наркопрестъпления се радва на широка обществена подкрепа.
Но защитниците на смъртното наказание оспорват това.
„Няма доказателства, че смъртното наказание има уникален възпиращ ефект или че има някакво въздействие върху употребата и наличието на наркотици“, каза в изявление Киара Санджорджио от Amnesty International.
„Единственото послание, което изпращат тези екзекуции, е, че правителството на Сингапур е готово отново да се противопостави на международните гаранции за прилагането на смъртното наказание“, каза тя.
Amnesty International отбеляза, че наред с Китай, Иран и Саудитска Арабия, Сингапур е една от четирите държави, които наскоро са извършили екзекуции, свързани с наркотици.