Нова Зеландия обяви война на плъховете, докато не унищожи и последния

DenNews.bg
27.06.2023
размер на текста:

Любителите на дивата природа се събират в Мирамар, живописен полуостров в нова Зеландия. Те са на мисия за унищожение.

Мисията "Мирамар без хищници" има за цел да защити птиците в този район на Уелингтън, столицата на Нова Зеландия, като го отърве от плъхове - до последния от тях.

След като облекат якета, на доброволците се раздават фъстъчено масло - идеална стръв за гризачи - и отрова.

На всеки е отделено място, където ще проверява спираловидни капани и пълни с токсини кутии за стръв. 

Унищожаването на плъхове и други хищници е цел не само за Мирамар, но и за цяла Нова Зеландия. Правителството очаква задачата да бъде изпълнена до 2050 г.

Това е трудна задача. Най-голямата територия, на която са премахнати всички плъхове, е Южна Джорджия, дълъг 170 км. остров в Южния Атлантик. Природозащитниците от Нова Зеландия смятат, че постижението може да бъде постигнато на територия, по-голяма от Обединеното кралство.

Други посочват практически и етични проблеми.

В основата на проекта е уникална екология. Нова Зеландия се отдели от древен суперконтинент преди 85 милиона години, много преди появата на бозайниците. Без сухоземни хищници птиците биха могли да гнездят на земята или без да летят.

Освен това Нова Зеландия е последната голяма суша, заселена от хора. През 13-ти век полинезийците донесли мишки и тихоокеански плъхове. Шест века по-късно европейците донасят още по-големи бозайници, които се хранят с беззащитни птици. Почти една трета от местните видове са били унищожени след заселването на хората.

Усилията за спасяване на останалите не са отскоро. През 60-те години на миналия век природозащитниците успяха да изчистят плъховете от малките крайбрежни острови. Но борбата с хищниците не се превърна в социален феномен до около 2010 г.

„Той избухна и се превърна в национален тотем“, казва Джеймс Ръсел, биолог от университета в Окланд и защитник на проекта 2050.

Най-четено

Темите от "Общество"

Етикети