Конституционният съд на Молдова забрани проруската партия "Шор"

DenNews.bg
19.06.2023
размер на текста:

Конституционният съд в Молдова разпореди незабавното разпускане на проруската партия Sor.

Съдът каза, че партията е "противоконституционна" и ще бъде забранена.

През март началникът на полицията в Молдова предупреди, че руските разузнавателни агенции са използвали протестите, организирани от Сор, за да се опитат да дестабилизират страната.

Партията Sor се ръководи от Илан Шор, бегъл бизнесмен, който избяга в Израел през 2019 г., след като беше осъден за измама и пране на пари.

След решението на съда Шор се обърна към Facebook, за да заяви, че този ход няма „нищо общо с правова държава, демократични принципи и ценности, върховенството на законите и конституцията“.

Той каза още, че решението е взето под натиска на "кукловоди от чужбина".

Шор обеща да обжалва решението пред Европейския съд по правата на човека и "да потърси отговорност от всички, които са участвали в този незаконен процес".

Поддръжници на партията се събраха пред Конституционния съд в столицата на Молдова, Кишинев, преди решението, носейки плакати с антиправителствени лозунги.

Прозападният президент на Молдова Мая Санду приветства решението на съда, като написа във Фейсбук, че то е „очаквано от обществото, защото молдовците ценят демокрацията и искат да живеят в демократична държава, която зачита върховенството на закона, държава, в която престъпните организации не са защитени, но предотвратени от превземане на държавата“.

Г-жа Санду каза, че партията Sor е „създадена поради корупция и за корупция“ и че „представлява заплаха за конституционния ред и сигурността на държавата“.

Миналия февруари Сор организира демонстрации в Кишинев и според съобщенията е платил на протестиращи от цялата страна да присъстват на тях.

По това време г-жа Санду обвини Русия в заговор за използване на чуждестранни „саботьори“, за да свали нейното проевропейско правителство с помощта на чуждестранни саботьори от Русия, Сърбия, Беларус и Черна гора.

Сега Шор е под санкции от Обединеното кралство, САЩ и ЕС за работа в тайно споразумение с Русия, за да се опита да дестабилизира Молдова и да свали нейното правителство.

Когато избяга от Молдова, той беше изправен пред съдебно преследване за участие в кражба на 1 милиард долара от три молдовски банки, за което беше осъден на 15 години затвор. Молдова многократно е искала от Израел да екстрадира Шор.

След решението на Конституционния съд молдовските медии съобщиха, че петимата депутати от партията Sor ще „продължат да упражняват мандатите си като независими депутати без право да се присъединяват към други парламентарни фракции“, подчертавайки, че решението на съда „е окончателно и не може да бъде обжалвано“ .

Най-четено

Темите от "Общество"

Етикети