Гешев сложи на стената си стихотворение- символ на масонството

DenNews.bg
11.06.2023
размер на текста:

 За пореден път главният прокурор Иван Гешев пулбликува стихотворение. Този път на Ридиард Кипинг стихотворението "Ако" от Ридиърд Киплинг, което през последните 100 години се приема неформално за модерен символ на масонството. Киплинг е пренебрегван от британската литературна критика, защото прославя британския империализъм и идеалите на колониализма, имало е време, когато
стотици "клубове Киплинг" са били създадени, за да четат и да обсъждат неговите писания.
Преди 5 години студенти от университета в Манчестър заличиха с боя същото стихотворение на Ръдиард Киплинг, написано на стената на учебното заведение, и го замениха с откъс от поемата „Все пак се издигам“ (Still I Rise) на Мая Анджелоу. От студентския съвет обясниха тогава във Фейсбук, че Киплинг е символ на обратното на „освобождаване, овластяване и граждански права“, а именно това са ценностите, зад които застава обединението им.

„Добре познат като автор на расистката поема „Бремето на белия човек“ и куп други произведения, които се опитват да легитимират присъствието на Британската империя в Индия и дехуманизират цветнокожите, силно неподходящо е да се промотира работата на Киплинг в нашия студентски съвет, кръстен на името на виден южноафрикански активист против апартейда – Стив Бико“, написаха тогава в изявлението си студентите.

Киплинг, роден в Мумбай през 1865 г., е първият англоезичен автор лауреат на Нобеловата награда за литература (1907) и до днес остава най-младият ѝ носител. Произведенията му са обект на критика заради симпатиите му към колониализма. През 1942-а Джордж Оруел го определя като „шовинистичен империалист“ и „морално нечувствителен и естетично отвращаващ“.

 

Най-четено

Темите от "Страна"

Етикети