Изборният процес приключи без сериозни инциденти. Успяхме да се справим със задачите, да обезпечим сигурността по време на изборите и да дадем възможност на гражданите спокойно да упражнят правото си на вот, заяви вицепремиерът по обществен ред и сигурност и министър на вътрешните работи Иван Демерджив. По думите му, още в началото на кампанията са идентифицирани няколко потенциални проблема. С връщането на хартиената бюлетина, са се увеличили опитите да се манипулират вота. „Успешно противодействахме. Досъдебните производства при тези избори са два пъти повече спрямо предходните и полицейските действия не позволиха тези практики да повлияят по съществен начин на изборите. Другото притеснение, което споделихме с вас, когато започна кампанията е, че често в листите на неизбираеми места се включват лица, познати на полицията и такива, които се занимават с купуване на гласове. За съжаление, и на тези избори имаше такава тенденция“ - посочи Демерджиев и призова политическите партии да проверяват хората, които включват в листите. Той изрази удовлетворение, че хибридните атаки, които се появиха в началото на миналата седмица, както и последвалите заплахи в интернет, дело на младежи – подражатели, не повлияха на спокойното протичане на изборния ден и на избирателната активност. Приетият нов протокол предвижда съвсем друг вид полицейски действия и дори да има бомбени заплахи, няма да се стига до затваряне на училища и други сгради – беше категоричен вътрешният министър.
Главният секретар на МВР главен комисар Петър Тодоров обобщи, че още преди старта на предизборната кампания са проведени стотици специализирани полицейски операция на територията на страната и в резултат на активната дейност са образувани 143 досъдебни производства. От тях около 36 са бързи, задържаните лица по тях са 126, като при преходните избори са били 90. Получени са над 800 явни и около 500 оперативни сигнала - по всеки един сигнал е създадена организация за задълбоченото му и своевременно отработване. Органите на полицията са издали около 2100 предупредителни протокола. Главен комисар Тодоров уточни, че са изведени всички рискови секции, лицата, представляващи интерес по линията купуване на гласове, са установени и по съответния законов начин - обезпечени. В резултат на полицейските действия бе създадена стройна организация за провеждането на изборите, не бе допуснато масово купуване на гласове, а всеки гражданин получи възможност да упражни спокойно правото си на глас.
Активната работа по завършването на преписките и на сигналите продължава и в момента, съвместно с прокуратурата, допълни още главният секретар на МВР.