Под надзора на прокуратурата, съвместно с МВР, в цялата страна се провежда операция по неутрализиране на групи за автокражби. Извършват се действия по разследването – претърсват се автокъщи, автоморги, магазини и жилища на заподозрени лица, съобщи на брифинг днес, 28.02.2023 г., заместник главният прокурор и директор на Националната следствена служба (НСлС) Борислав Сарафов.
В брифинга участваха Сийка Милева, говорител на главния прокурор, Атанас Илков, директор Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП) и Станимир Станев, заместник главен секретар на МВР.
„Идентифицирахме 35 лица, всеки от които ръководител на съответната организирана престъпна група, занимаващи се с автокражби с цел разфасоване на автомобилите на части или изнасянето им от страната с фалшиви документи“, каза Борислав Сарафов. Той разясни схемата на престъпната дейност.
Кражбите на коли обичайно се извършват в тъмната част на денонощието, между полунощ и 05,00 ч. Участниците в групите карат автомобилите в работилници, където бригада от 10-ина души ги разфасова, а после авточастите заминават към автоморги, автокъщи и магазини.
„80% от автомобилите се разфасоват по този начин. Останалите 20 % - основно от скъпи марки, се изнасят от страната с фалшиви документи“, обясни заместник главният прокурор.
Основните дестинации, към които са насочвани крадените автомобили, са държавите от бившия Съветски съюз и Русия. „Това е канал, който действа в момента, и който смятаме да пресечем. Тези престъпления се извършват от организирани престъпни групи, които са високи профилирани, с разпределени функции между тях“, посочи Сарафов.
Заместник главният прокурор подчерта изключително доброто сътрудничество с колегите му от МВР. „Рядко се работи в такъв добър синхрон между прокуратурата, следствието и професионалното ръководство на МВР“, допълни Сарафов.
Прокурор Сийка Милева, говорител на главния прокурор, уточни, че по разпореждане на Иван Гешев ще бъде извършена преценка кои от образувани досъдебни производства в хода на специализираната акция ще бъдат взети на специален надзор от съответните окръжни прокуратури. „Прокуратурата на Република България, съвместно с МВР, сме решени твърдо да се изправим срещу автоджамбазите, които явно се чувстват безнаказани“, подчерта Сийка Милева. Тя обясни какви са най-използваните методи от автокрадците, най-актуалният сред тях се нарича „куфар“.
Статистиката показва, че за изминалата година новообразуваните досъдебни производства за кражба на автомобили в страната са 1223. За 2022 г. внесените в съда прокурорски актове са 153, осъдените лица - 154, а за цялата изминала година има само един оправдан за такъв род престъпления, посочи Сийка Милева.
Заместник главният секретар на МВР Станимир Станев уточни, че вече са проверени 21 адреса, 6 автокъщи и 15 автоморги. Установени са две моторни превозни средства, обявени за общодържавно издирване. Арестуваните по Закона за МВР са 45 души.
Директорът на Главна дирекция „Национална полиция“ Атанас Илков благодари на прокурорите за доброто сътрудничество и увери, че работата по разследване на канала за кражба на автомобили ще продължи.