Възможно най-скоро министърът на правосъдието Надежда Йорданова ще внесе във Висшия съдебен съвет искане за предсрочно освобождаване на главния прокурор Иван Гешев, обяви тя пред репортери
„Преди няколко часа Конституционният съд се произнесе по искането на Министерски съвет за тълкуването на това дали министърът на правосъдието има правомощието да отправи искане пред пленума на ВСС за предсрочно прекратяване на мандата на главния прокурор когато има тежко или системно нарушение на неговите права и задължения или се уронва престижа на съдебната власт. Конституционният съд с единодушно решение постанови, че министърът на правосъдието има това правомощие. Решение, което беше очаквано от нас, защото единствено мнозинството от членове на сегашния състав на Пленума на ВСС и прокуратурата взеха противното становище“, каза Йорданова.
Тя бе категорична, че последиците от това решение са изключително важни, защото вече е безспорно ясно, че едно от важните взаимодействия между министъра на правосъдието и съдебната власт е именно възможността министърът на правосъдието да иска предсрочното прекратяване на мандатите на „тримата големи“. „Това е една от важните гаранции срещу капсулирането на съдебната власт и всъщност министърът стига до упражняването на тези правомощия когато другите механизми, заложени в Конституцията и Закона за съдебната власт не се задействат“, допълни министърът.
„След обнародването на решението на Конституционния съд, аз в качеството си на министър на правосъдието ще приложа тази хипотеза и ще продължа действията на своите предшественици на поста. След анализ на действията и бездействията на главния прокурор, както и на конкретни сигнали, ще започнем процедурата.“
По думите й няма война между Министерството на правосъдието и прокуратурата, както се твърди„Това, което подготвяме, са сигнали за конкретни факти и обстоятелства, свързани с хипотези на уронване на престижа на съдебната власт. Няма нищо политическо в това, ние настояваме да се спази закона и Пленумът на ВСС да разгледа тези сигнали по същество. Дали ще приеме искането за прекратяване или ще го отхвърли като неоснователно – очаквам да чуя съответните документи в рамките на дебат“, каза още Йорданова.
Тя обяви също, че е провела среща с вицепрезидента Илияна Йотова. Двете са се обединили около тезата, че е необходима промяна в уредбата за придобиване на българско гражданство, защото получаването на гражданство срещу инвестиции не е показало ефективност и трябва да бъде отменено. „Ще предадем на прокуратурата всички документи, свързани с текущото им разследване за „златните паспорти“, допълни министърът.