От днес националният институт по метеорология и хидрология спира подаването на информация за времето към медиите в знак на протест.
Това заяви в "Денят започва" директорът на института проф. Христомир Брънзов.
От вчера НИМХ спря да подава информация за времето на сайта си. Вместо обичайната прогноза, на сайта излиза съобщение за протест.
В "Денят започва" проф. Христомир Брънзов заяви, че решението за протеста е на служителите на института. Той ги е помолил единствено да не спират измерването на атмосферните условия, международния обмен и системите за ранно оповестяване.
НИМХ обяви протест заради намерението на депутатите да прехвърлят института от Министерството на образованието към Министерството на околната среда и водите
Решението се очаква да бъде гласувано окончателно в пленарната зала днес с промените в Закона за водите.
От правителството са категорични, че промяната няма да доведе до загуби за института.
Учените обаче се страхуват, че това ще е проблем за осъществяване на научната им дейност, която е съществена част от работата им.
"Това, което притеснява колегите е, че се мъчат една национална научна организация да я направят ведомствен институт. Това е смисъла на тази трансформация. Следващата стъпка, която се очаква, гледайки какво предлагат като закон за нас, е вероятно ликвидирането ни като научна структура." - заяви в "Денят започва" проф. Брънзов.
Той допълни, че научната структура разполага с правото да разпределя сама бюджета си и да има научна автономия като ръководителят ѝ се избира от колегите си от академичния състав на организацията.
Вчера обаче, в ресорната парламентарна комисия е одобрено предложението ръководителят на НИМХ да се назначава и освобождава от министъра на околната среда и водите, изтъкна проф. Брънзов.
"Начинът, по който се бърза и по който всичко това се прави зад гърба на института, е много притеснителен и дано останалите решения да не се взимат по този начин." - каза още проф. Брънзов.
Директорът на НИМХ допълни, че институтът няма ангажименти единствено към министерството на околната среда и водите, но и към други ведомства по закона за защита от бедствия и аварии и др. Затова учените държат да продължат да работят като независима научна организация и не искат да стават част от което и да е ведомство.
Ако законът бъде приет в този си вид днес, всеки от учените в НИМХ ще вземе сам решение дали ще остане на работа в института или не, заяви още проф. Брънзов, и добави, че сред недоволните от законовата промяна са и ключови специалисти, които трудно се намират на пазара на труда.