Списание Time определи украинския президент Володимир Зеленски и „духа на Украйна“ за Личност на годината за 2022 г.
Наградата се присъжда на събитие или човек, за които се счита, че са имали най-голямо влияние върху глобалните събития през последните 12 месеца.
Сред другите финалисти бяха протестиращи в Иран, китайският лидер Си Дзинпин и Върховният съд на САЩ.
Редакторът на списанието каза, че решението е "най-ясното в историята".
„В един свят, който бе определен от своето разделение, имаше обединение около тази кауза, около тази страна“, пише Едуард Фелзентал.
Той добави, че "духът на Украйна" се отнася за украинците по света, включително много, които "се биеха зад кулисите". Това включва хора като Евгений Клопотенко, готвач, който е осигурил хиляди безплатни ястия на украинци, и медик Юлия Паевска, която беше заловена, а след това освободена след три месеца в руски плен.
Списанието каза, че г-н Зеленски е вдъхновил украинците и е получил международно признание за смелостта си в съпротивата срещу руската инвазия.
„Успехът на Зеленски като военновременен лидер се основава на факта, че смелостта е заразна“, се казва в него.
Британският травматолог Дейвид Нот, който отиде в Украйна, за да помогне на ранените във войната, е един от няколкото други, които фигурират на корицата на списанието.
Жените в Иран бяха героите на годината на Time за 2022 г., а K-pop групата Blackpink беше призната за изпълнител на годината на Time.
Американският бейзболист Арън Джъдж беше признат за спортист на годината, а малайзийската актриса Мишел Йео е икона на годината.
Илон Мъск, който беше миналогодишният победител, отново беше посочен като финалист. През 2021 г. неговата компания за електрически автомобили Tesla стана най-скъпият производител на автомобили в света.
Традицията започва през 1927 г. - въпреки че тогава беше Мъж на годината.
Други предишни победители са бившият диктатор на Германия Адолф Хитлер през 1938 г. и руският президент Владимир Путин, който беше Човек на годината за 2007 г.
Предишни победители през последното десетилетие
2021 г. - Илон Мъск
2020 г. - Джо Байдън и Камала Харис
2019 - Грета Тунберг
2018 г. - "Пазителите", група журналисти, включително Джамал Хашоги
2017 - "Разрушителите на тишината", жените, поставили началото на движението #MeToo
2016 - Доналд Тръмп
2015 - Ангела Меркел
2014 г. - "Борци с Ебола", медици, които се бориха за овладяване на епидемията в Африка
2013 - Папа Франциск
2012 - Барак Обама