Изследователи са отгледали мозъчни клетки в лаборатория, които са се научили да играят подобна на тенис видеоигра от 70-те години на миналия век, Pong.
Те казват, че техният "мини-мозък" може да усеща и реагира на околната среда.
Пишейки в списанието Neuron, д-р Брет Каган от компанията Cortical Labs твърди, че е създал първия „чувствителен“ мозък, отгледан в лаборатория в епруветка.
Други експерти описват работата като „вълнуваща“, но казват, че наричането на мозъчните клетки разумни отива твърде далеч.
"Не можахме да намерим по-добър термин, за да опишем устройството", казва д-р Каган. "То е в състояние да приема информация от външен източник, да я обработва и след това да отговаря на нея в реално време."
Минимозъците бяха произведени за първи път през 2013 г. за изследване на микроцефалия, генетично заболяване, при което мозъкът е твърде малък, и оттогава се използват за изследване на развитието на мозъка.
Но това е първият път, когато те са включени във външна среда и са взаимодействали с нея, в този случай видео игра.
В отговор клетките произвеждат собствена електрическа активност. Те изразходват по-малко енергия, докато играта продължава.
Минимозъкът се научил да играе за пет минути.
Често пропускал топката, но процентът му на успеваемост бил доста над случайния случай.
Дори и без съзнание, той не знае, че играе понг по начина, по който би го направил човешки играч, подчертават изследователите, коментират изследователите.