Общински съвет-Дупница даде зелена светлина за продажба на площада в Горна махала, известен като „Цигането“.
В последните дни в квартала има напрежение, защото именно това пространство се ползва от ромите за „естрада“ за всякакви празници, както лични поводи - сватби и кръщенета, така и за отбелязване на празници от календара.
На днешната сесия стана ясно, че към имота от два декара има заявен инвестиционен интерес за изграждане на търговски комплекс.
В Горна махала, където врата до врата живеят българи и роми, вече събраха подписи срещу идеята площадът им да бъде превърнат в голям магазин.
„Ще намерим начин да се намери място за тези ритуали и там за другото за каквото се ползва площада“, спомена председателят на ОбС Костадин Костадинов.
По предложение на общински съветник настъпи само една корекция в предложената от кмета докладна, а именно в предстоящия конкурс при избор на изпълнител цената да има 80% тежина, а не първоначално предложените 60%.
Предложението имотът да бъде продаден чрез търг, а не чрез конкурс бе отхвърлено с мотив, че при тръжната процедура не може да бъде заложен срок за изпълнение, както и не може да бъде заложена рамка за това какво ще стане с продадения имот – „може някой да си насади царевица“, както посочи Костадинов.
Началната цена на 2-та декара на пъпа на Горна махала е 250 000 лв. „Това са 110 лв. на кв/м – цена, която Община Дупница до момента не е искала за никой друг терен“, посочи кметът Методи Чимев.
Освен началната цена и че цената ще 80% тежина в избора на победител в конкурса, в приетото от Общински съвет решение бе записано, че 5% ще е тежината за заложените работни места, 5% размера на инвестицията и 10% други предложения със социална насоченост. Срокът за изпълнение пък ще бъде определен допълнително при насрочването на самия конкурс за продажба.
В момента на „Цигането“ има 8 обекта под наем, от което на месец в общинската хазна влизат около 1000 лв. На собствениците на обекти вече са връчени известия от общинското предприятие „Пазари“, че дейността им ще бъде прекратена. В договорите за наем е записано, че при поява на инвеститорски интерес, те ще бъдат прекратени.
Дали решението на ОбС ще предизвика протести от страна на живеещите в квартала, предстои да видим.
Решението за продажба обаче вече е факт.
Припомняме, че всяко решение на Общински съвет подлежи на проверка от страна на Областна администрация, но областният управител може да върне решение или да го оспори, само ако то противоречи на закона.