Плажът на Росенец трябва незабавно да бъде нанесен в кадастралните карти именно като плаж, независимо дали текат дела по същество. Това се разбира от определение на Върховния административен съд (ВАС) от 8 март. ВАС оставя в сила определението на магистратите в Бургас, с което бе отказано спиране на предварително изпълнение на заповедта за вписването на плажа на картата.
Заповедта е на началника на Служба "Геодезия, картография и кадастър" (СГКК) и според нея ивицата на Росенец, която досега се водеше земеделска земя, следва да бъде обозначена като "крайбрежна плажна ивица" с трайно предназначение на територията като "защитена".
Темата за плажа, който не фигурира като такъв “на хартия” и до който бе отрязан достъпът за гражданите, привлече медийното и обществено внимание след акцията на Христо Иванов на Росенец през юли 2020 г. След „десанта“ на Росенец общинският съветник в Бургас Димитър Найденов предприе редица действия, сред които и искане ивицата да бъде нанесена на кадастралната карта като плаж. На 5 ноември 2020 г. СГКК – Бургас издаде такава заповед, но изпълнението ѝ бе забавено чрез съдебни хватки.
Заповедта бе обжалвана от проектанта на лятната резиденция на Ахмед Доган на Росенец арх. Калин Тихолов като представител на дружеството “Стрейтлайн”, собственик на постройка на плажа. Той поиска отмяна на заповедта за нанасянето на плажа на картата, както и спирането на предварителното изпълнение на заповедта на СГКК-Бургас.
Сега ВАС прием, че доводите в жалбата на Тихолов не са свързани с евентуални неудобства за “Стрейтлайн” при стопанисване на сградите, нито има доказателства за евентуалните вреди за дружеството от вписването на плажа като такъв. “Следва да се има предвид и характера на оспорената заповед, с която не се засягат пряко права и законни интереси на оспорващото дружество”, се казва в определението на съда.
Магистратите посочват, че доводите в жалбата са относими към съществото на спора, а не към правилността на обжалваното определение на първоинстанционния съд, “поради което се явяват ирелевантни и не следва да се обсъждат”. Определението на ВАС е окончателно.