Десетки хиляди се включиха във втория общонационален протест с искане за оставките на правителството и главния прокурор.
Протестът под името Велико народно въстание II започна от сутринта, като през целия ден хиляди хора скандираха в т.нар. Триъгълник на властта между сградите на Президентството, Министерски съвет и бившия Партиен дом, който вече се ползва са сграда на Народното събрание.
Вечерта центъра на София почерня от хора-десетки хиляди граждани бяха посрещнати от значителен брой полицаи, но за разлика от вечерта на 2 септември, когато се проведе първото Велико народно въстание, до сблъсъци не се стигна.
Забележителен беше моментът, когато под звуците на песента "Нека бъде светлина" почти всички на площада включиха фенерите на телефоните си и ги вдигнаха високо.
За да бъдат избегнати провокации, още сутринта организаторите опънаха лента между протестиращите и униформените.
"Това е тънката червена линия между нас и властта. Ние пазим полицията. Нас не ни е страх", каза един от организаторите.
Органите на реда бяха подготвени. Народното събрание беше обградено от полиция и жандармерия. На входа бяха разположени три линейки.
Малко след 10.00 ч. полетяха и яйца към сградата на парламента. Този път те бяха значително по-малко на брой в сравнение с 2 септември, нямаше и замеряни полицаи.
Преди обяд протестиращите се насочиха към Министерския съвет. С шествие пренесоха огромен национален флаг пред сградата.
Шестима души бяха задържани още в първите часове на протеста. Те са установени на КПП-тата в широкия периметър. Двама са обявени за издирване, съобщиха от СДВР. Три лица са носили забранени предмети, но са отказали да ги оставят. При един са липсвали лични документи.
Въпреки засилените мерки за сигурност от "Булфото" съобщиха, че към протеста са се присъединили групи еднотипно изглеждащи младежи.
Протестиращи срещу замърсяването на въздуха в Русе и срещу правителството блокираха вечерта движението в района на ГКПП "Дунав мост". Участниците в недоволството спряха автомобилите си в кръговото кръстовище край граничния пункт. Част от тях бяха с тениски с надпис "Мутри вън", а други - "Мръсният въздух ни убива".
"Това е екологична катастрофа. Искаме да дишаме чист въздух", заяви Галичка Николова - участник в протеста.
"Протестираме и за чист въздух, и за оставка, както и да бъде потърсена отговорност на тези хора, които всъщност са причината за мръсния въздух", каза друг участник в протеста.
По повод на замърсяването на въздуха в града кметът Пенчо Милков заяви преди ден, че държавата не оказва необходимото съдействие за решаване на проблема. Той каза още, че наскоро е получил писмен отказ от министъра на околната среда и водите за закупуването на мобилна станция за анализ на качеството на въздуха.
По този повод Милков е изпратил писмо до всички заинтересовани институции - до Министерския съвет, до министъра на околната среда и водите, до изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по околната среда/ИАОС/. В него кметът настоява да се установят замърсителите и в най-кратки срокове да се осигури адекватна, модерна и мобилна техника за анализ на качеството на въздуха в града.
Общинският съвет на Русе на свое заседание вчера единодушно реши да изпрати декларация до Министерския съвет и до ресорния министър със същото искане.
От екоинспекцията в Русе съобщиха преди ден, че от днес ще проверяват за спазването на условията в актуализираното комплексно разрешително на завода за автомобилни гуми.
От там обясняват, че екипът ще осъществи проверката месец по-рано от предвиденото, а причината е, че продължават да постъпват сигнали от русенци за миризма на "изгорял бакелит".
В Пловдив недоволните от управлението се събраха на площад Съединение, но броят им е много по-малък от обичайно. Причината бе, че много от протестиращите са били на протеста в София,.
От импровизираната трибуна в Пловдив протестиращите поискаха адекватна грижа за онкоболните в региона. И припомниха скандалния избор на управител в Комплексния онкоцентър.
Пореден антиправителствен протест и във Велико Търново.
По традиция недоволните от управлението на страната жители на старата столица се събраха пред паметника "Майка България", където се чуха възгласи "Оставка".
По-късно протестиращите направиха шествие по главната улица и стигнаха до сградата на Съдебната палата, където отново настояха за оставката на главния прокурор Иван Гешев.
Във Варна протестът е по-многолюден от предишните дни. След 19 ч. по улиците на морската столица тръгна протестно шествие. То премина през пешеходната зона и покрай сградата на Окръжния съд.