Около 50 души се събраха на третия протест с искане за оставките на главния прокурор Иван Гешев и правителството, провел се пред сградата на Районен съд-Дупница вчера вечерта.
В Дупница дойдоха адвокат Велислав Величков и адвокат Петромир Кънчев от гражданската инициатива „Правосъдие за всеки“, която от пет години се бори за законодателни промени, гарантиращи върховенството на закона у нас. „Правосъдие за всеки“ бе организатор и на протестите срещу избора на Гешев за главен прокурор, а в момента е един от двигателите на протестите в София.
„Напомняте ми за София. Да, там протестиращите са много повече, но и тук има хора от всички поколения. В София се случва нещо безпрецедентно – площадът е пълен, появи се новото поколение, младите хора, които искат промяна, искат справедливост, искат родителите им повече да не се мъчат, искат възмездие. Искат възможност когато имаш нужда да можеш да отидеш в съда спокойно и съдът да отсъди в полза на този, комуто е правото. Сега не се знае дали ще получиш това, което е по закон или просто някой ще се обади някъде“, обърна се към дупничани адвокат Кънчев и посочи, че сега хората са по улиците с три основни искания – оставка на правителството, оставка на главния прокурор и оставка на генералния директор на БНТ.
„Оставка на правителството заради всички неизвършени реформи, заради ширещата се корупция. Оставка на главния прокурор за всичко, което той успя да сътвори за тези шест месеца откакто е главен прокурор. Оставката и на генералния директор на БНТ, защото тази обществена медия, която се издържа от парите на данъкоплатците, се ползва да трови умовете на нашите родители, на нашите деца, на всички, които я ползват, за да се информират“, каза Кънчев и обясни, че за много хора БНТ е единствен източник на информация, но вместо обективно представяне на информацията, телевизията сервира новините едностранчиво, без да даде различните гледни точки.
„Всички тези хора са назначени от нас, те се хранят от нашите данъци. Стига сме търпели, стига сме очаквали някакъв катарзис. Не, те няма да се променят, затова им казваме да си ходят. Ама кой ще дойде питат. Алтернатива има. И сега по площадите ще видите хиляди млади хора, които са завършили водещи университети по света, виждате предприемачи, виждате интелигентни хора, мислещи, задаващи правилните въпроси. Извинявайте, но от тези 60 000, които бяха на улиците на София онзи ден няма по-подходящи от тези, които ни излагат в момента? От Кошлуков и от премиера, който ни изложи с тортичката „Сахар“? Или няма по-умни от министъра на правосъдието, който пише статуси за Спондж Боб?
Има по-достойни, които може да изберете на избори. Избори, които няма да бъдат манипулирани, няма да бъдат купени, няма да бъдат решени от закарани цели заводи да гласуват за този, за когото шефът им каже. Сигурен съм, че това може да стане, но трябва да сме единни, трябва да сме заедно и трябва да сме фокусирани. Знам, че в Дупница преди имаше Братя Галеви, сега не знам кой ги замества, но знам, че може би ви е страх. Но трябва да продължим, трябва да оказваме граждански натиск, само така ще има промяна. Трябва да устоим докрай“, призова още Кънчев.
Адвокат Велислав Величков посочи, че ситуацията в София – 13 дни протести, е съизмерима само с 2013 г.
„Знаете защо тогава хората излязоха спонтанно на центъра на София, защото напълно изненадващо един депутат, известен като дясната ръка на Ахмед Доган и неходещ на работа в парламента, Делян Славчев Пеевски бе избран за шеф на ДАНС. Народът изригна, защото му прозвуча така, сякаш някой концесионира силовите служби в полза на един сарай. И след два дни протести той си подаде оставката. Година по-късно си тръгна и Орешарски, макар не заради протеста. Орешарски си тръгна, защото Доган и Пеевски го принудиха да си тръгне, решиха, че ще сменят властта.
Междувременно докато го сменяха завлякоха една банка. Просто така една голяма банка се срути, един банкер избяга в чужбина с 200 милиона, някой се опита да хвърли добрите активи в една друга по-малка банка, Виктория, а да остави пасивите да ги обере държавата и всички вложители в КТБ. Това не се случи само заради обществената реакция и реакцията на експерти. В крайна сметка дълговете бяха цедирани в една друга банка, която пък вече три пъти държавата и другите банки я спасяват от фалит. Три пъти, а акционерите в тази банка строят лифтове в Банско“, каза адвокат Величков и посочи, че коренът на сегашната ситуация е именно в 2013 г.
„Тези, които твърдяха тогава, че Доган и Пеевски узурпират властта, се разбраха с Доган и Пеевски. Бойко Борисов се разбра с Пеевски и Пеевски не само остана на власт, но разшири властта си. В момента това е най-влиятелният човек в държавата; това е човекът, от когото зависи всичко, макар той да не е със самостоятелна тежест. Зад него обаче стои Ахмед Доган.
Ако забелязахте, по време на дебатите по вота на недоверие на правителството в понеделник, нито един от депутатите от ДПС не се изказа. На другия ден те подкрепиха вота на недоверие, защото все пак на челото им пише опозиция, но лидерът им Мустафа Карадайъ символично не гласува за вота. Това прилича на знаците, които едно време раздаваше Ахмед Доган. Разбира се, Делян Пеевски не присъства въобще в парламента.
Той е известен с това, че получава охрана, получава заплата, но не ходи в парламента. Интересният въпрос е, ако вие не ходите на работа, дали някой ще ви остави на заплата, че даже да ви даде и охрана, телефон и кола, защото не ходите на работа.
Въпросът е защо цялата държава е подчинена на двама души.
На единия държавата му плаща за студения резерв, който би трябвало са се заплаща на държавната "Марица Изток 2". В продължение на 3 г. са му плащани по 36-37 милиона на година.
Живее в сараи. Летните сараи всички ги видяхте – там на плажа българските граждани нямат право да стъпят на собствения си бряг, защото той бил частна акватория и охранявана територия на почетния председател на ДПС, видния специалист по енергетика Ахмед Доган. Та, Доган си живее с 36-37 милиона на година, които му ги дава държавата, за да не прави нищо.
Днес премиерът нареди „махнете студения резерв“ и изпрати министър Теменужка Петкова в парламента да каже „спираме, няма да плащаме, само в извънредна ситуация ще се дава на държавната Марица Изток 2“.
И тук идва въпросът сега ли се сетиха. Каква щета за държавата са тези 105 милиона и кой я причини? Бойко Борисов ли ще върне 105 милиона на държавата, че днес се събуди; или Теменужка Петкова ще ги връща, или бившия енергиен министър? Някой ще потърси ли от Доган тези 105 милиона?
От Доган, на когото преди години държавата подари на негови фирми 1 милиард да строят блатото „Цанков камък?
И днес Борисов казва „извинете и махайте“, защото стана горещо. Ако не беше горещо, щяха да плащат още 3 г. Ама свършвал договорът – щяха да го подновят; ама имало препоръки на Европейската комисия, че не може да се концесионира към частни фирми и че е вид държавна помощ, която е недопустима по европейски правила – вие днес ли прочетохте препоръките на ЕК, ами те са от миналата година!“, каза още Великов и попита присъстващите знаят ли какво е определението за мафия.
„Срастване на престъпни групировки с властта и използване на властта чрез търговия с влияние и корупционни практики за набавяне на частни облаги. Ето това се случва в държавата. Стигна се до там министър-председателят да каже „Искам три оставки“, а оставки да няма. Поиска оставки, защото хората мислили тези министри за свързани с ДПС. Откъде ли хората си помислиха така и защо министър-председателят се съгласява и иска оставките, ако министрите не са свързани с ДСП?
Защо Борисов не поиска оставката на Владислав Горанов когато изтекоха данните на 5 милиона български граждани през хакнатия сайт на НАП? Горанов, който живее при кума си безплатно – това не било търговия с влияние, не било корупционна практика. Човекът, който изпрати едни пари в Българска банка за развитие, за да отидат в една фирма в най-голямата криза; човекът, по чието нареждане през Българска банка за развитие се кредитира частна банка, което също е нарушение на европейските правила. За нищо от това не подаде оставка. Сега трябвало да я подаде, защото имало съмнение. А той подаде ли я – подаде я. Прие ли се – не се прие. Щял да реши коалиционният съвет.
Другият е Емил Караниколов – Емо Фурмата, който в извънредно положение отиде да урежда сделки с фурми на Делян Пеевски, а като се върна се карантинира за 14 дни и не си изпълняваше задълженията. Той подаде ли си оставката – подаде си я. Прие ли се – не се прие. Щял да решава коалиционният съвет.
Третият министър – Младен Маринов, който не допусна гражданите до бургаския бряг и министър-председателят му поиска оставката, а той въобще не я подаде. А какво стана с шефа на ОДМВР-Бургас – министър-председателят му иска оставката, но министърът не дава.
Сега щели да обсъждат промени, но няма премиерът да реши, а коалиционният съвет. Но какво означава това? Означава, че премиерът няма думата за собствения си кабинет и собствените си министри, не може нищо да прави, не може да взима никакви решения.
Кой тогава взима решенията – топлият резерв, студеният резерв, Доган, Пеевски? Кой взима решенията за оставките на министрите?
Ето това е държава, отдадена на концесия на мафията и тази концесия е скъпо платена – за това нещо хората прогледнаха тези дни и искат оставката на цялото правителство начело с премиера“, посочи още председателят на „Правосъдие за всеки“.
За него и всички в гражданската инициатива обаче по-важната оставка е тази на главния прокурор.
„Защото мафията не може да съществува, далаверите не могат да стават, студения резерв ще стане топла килия, ако има работеща безпристрастно и ефективно прокуратура, ако има независим съд. Тогава и само тогава виновните ще отидат в съда, а повечето от тях оттам и в затвора; тогава и само тогава мафията няма да може да управлява; тогава всеки ще си помисли добре преди да прави далавери.
Имаме ли работеща прокуратура? Имаме ли главни прокурори, които да водят битка с престъпността? Не говоря само за последните, а за всички главни прокурори от 1991 г. насам. И покойният Татарчев, и изключителната грешка на СДС Никола Филчев, и нищо неправещият и близък до БСП Борис Велчев и огромният компромис, който се направи при наличие на силни кандидати – личният избраник на Цветан Цветанов, Сотир Цацаров, и за сегашния Иван Гешев, когото Цацаров лично помаза като в наследствена монархия; като в казарма – единият главен прокурор избра следващия главен прокурор.
А сегашният си каза „Аз обичам да арестувам, това е моята работа“. Само че нещо е объркал работата. Момчетата от полицията арестуват.
Работата на главния прокурор не е да арестува, работата на главния прокурор е да разследва, да обвинява, да поддържа обвинения, да ръководи прокуратурата, да обвини война на мафията, да отиде в парламента и да каже „Искам закони, които да ми дадат възможност да вкарам мафиотите в затвора, а не тия с битовите кражби. За тези с битовите кражби и сега има закони, по които да ги вкарат в затвора. И не е работа на главния прокурор да обикаля селата. За тази работа си има окръжни и районни прокурори“, каза още експертът по конституционно право и припомни, че Иван Гешев бе назначен в условията на безпрецедентни за 28 г. протести, гилдийна съпротива от страна на адвокати, неправителствени и юридически организации.
„Но желязното мнозинство във Висшия съдебен съвет назначи Иван Гешев за главен прокурор. И какво направи той? Ами каквото обеща – започна да арестува, който трябва и който не трябва. Изказал си мнение – вредиш на държавата, кое било престъпление срещу държавата, кое било хулиганско изказване, кое било невярна информация. Стигна се дотам да бъде обвинена председателката на Българския фармацевтичен съюз, защото цитирала становища на Световната здравна организация.
Хора в арестите, медийно правосъдие, вадене да избрани доказателства без право другата страна да се защити, запор на сметки, възбрана на имоти, унищожаване на фирми, унищожаване на хора и най-накрая присъди няма да има. Видя се, че на първа инстанция в техния съд, специализирания, по мегаделото срещу „мегаолигарсите“ Прокопиев, Трайков, Дянков присъдата е оправдателна и то със съсипващи прокуратурата мотиви.
А вчера онзи със суджука и пастърмата? Велика работа – обвинихме депутат за търговия с влияние! И накрая условна присъда за суджука и оправдателна за пастърмата.
Има едни хора, откраднали милиарди, източили банки, фалирали държавата, опериращи със студени резерви, пристанища, концесии, държавни територии, недопускащи хората на брега, поругаващи българското знаме – за тях обвинение няма.
За полицейското насилие, за тормозените, битите, за унизените български младежи – за тях няма дори разследване в прокуратурата.
Но за пастърмата! За пастърмата обвинение има, но се оказа, че главна прокуратура не може и за една пастърма да докаже в собствения си съд. На това освен арогантност му се казва и изключителна некомпетентност.
Главният прокурор няма нито нравствените, нито професионалните качества да заема длъжността.
Това е възелът, който трябва да се разсече – главна прокуратура и ВСС.
От години казваме, че нито един проблем в държавата не може да бъде решен, докато не решим проблема с правосъдието, докато нямаме върховенство на правото, независим съд и ефективна, прозрачна и отчетна прокуратура.
Преди пет години събрахме 5000 подписа за нашите седем идеи за съдебна реформа, внесохме ги в парламента, но не ги разгледаха, защото Цецка Цачева дори не ги допусна до пленарна зала, което е в нарушение на закона.
Сега вече нашите идеи за доста по-радикални. В понеделник ги внесохме в президентството. Те са само 4 пункта. В основни линии – без главен прокурор, защото не е нужен. Всички прокурори да си гледат работата, над тях има институционален контрол, има съд, има прокурори при ВКП и ВАП и не е нужен главен прокурор.
Така или иначе за 30 г. нямаме едно дело, приключило успешно под ръководството на който и да е от главните прокурори.
Дейността на главните прокурори е нула, но имат скъпа издръжка. Новият направи дори Бюро за охрана към главния прокурор. Въоръжени, които не само имат право да проверяват, да ходят с него и да го пазят, а имат право и да задържат. Утре може да ни задържат и нас, защото са решили, че заплашваме главния прокурор, и докато дойдат разследващите органи ще си стоим в ареста. Това нещо го няма никъде, защото не подлежи на контрол. МВР подлежи на контрол от министъра и парламента, ДАНС подлежи на парламентарен контрол, всички специализирани служби подлежат на контрол.
Бюрото за охрана на главния прокурор подлежи на контрол само от главния прокурор. Това нещо е държава в държавата. Това е възможност за прокурорска диктатура.
И какво направиха? Влязоха с Бюрото за охрана в президентството, въоръжени лица влязоха в президентството, макар главният прокурор да не може да разследва и да образува досъдебни производства срещу президента по никакъв начин по време на мандата му.
Разрешението пък било дадено от военни прокурори. Какво общо има военна прокуратура с вече цивилни съветници на президента?
Военни прокурори и въоръжени лица в президентството! Бюрото за охрана там, но главният прокурор не беше там. Той беше в едно село. И как така главния прокурор го няма в президентството, а Бюрото за охрана е вътре? Значи задачата на Бюрото за охрана не е само да пази главния прокурор. Това е преторианска гвардия, която не подлежи на контрол и която може да превзема български институции.
Ако не спрем всичко това, после ще бъде късно и няма да има значение дали ще има оставки на правителства и парламенти, защото ще ни управлява главният прокурор. На практика това вече се случва“, категоричен е адвокат Величков.
Решението според „Правосъдие за всеки“ е ясно – наред с премахването на позицията главен прокурор е необходимо намаляване на политическата квота във ВСС до петима души, така че тя да бъде контролираща, а не управляваща; закриване на извънредните специализирани съдилища, „в които се прилага странно процесуално право въпреки че и там вече има достойни съдии, които започват да се опълчват на прокурорското своеволие“, въвеждане на пълен съдебен контрол върху отказите за образуване на досъдебно производство, т.е. отнемане на възможността прокуратурата да прекратява разследвания без санкция от съда.
„Оставката на Борисов е важна, но тя няма да реши проблема, проблемът ще продължи дотогава, докато прокуратурата не започне да си върши работата. А прокуратурата няма да си върши работата, докато я има длъжността на главния прокурор, който да казва кое да, кое не, да насочва като ръководител движение потоците на правосъдието. Но това не е правосъдие, това е правоизвращение, правообслужване. Докато политиците се намират в ръководния орган на съдебната власт и отказват да търсят отговорност от главния прокурор и за бездействието на прокуратурата, няма да има работеща съдебна система.
Затова ние от „Правосъдие за всеки“ казваме само едно – трябва да изчистим правосъдието, а то ще изчисти всичко останало. Тази мисъл не е наша, а на Моника Маковей, човекът, който направи съдебната реформа в Румъния, въведе румънската антикорупционна прокуратура и откри Лаура Кьовеши.
Ако не изчистим правосъдието, ако сега отстъпим и не искаме тези оставки докрай и решаване на системния проблем след това - с промени в Конституцията, Закона за съдебната власт и процесуалните кодекси, промени в законите за обществените поръчки, то след няколко години пак ще трябва да излезем, защото пак ще е същото. Но не, няма да е същото, по-лошо ще е.
Сега е моментът да устоим докрай и да не приемем да ни излъжат. Няма значение кой какви политически пристрастия има – леви, десни, център, патриотични формации, безпартиен.
Проблемът е общ за всички, защото без правосъдие няма държава. Докато не решим проблема с правосъдието, привържениците на всички партии и дори апатичните политически граждани трябва да бъдат заедно и да задължат политиците от своите партии да подпишат един пакт, с който да гарантират нужните конституционни и законови промени, за да сменим модела.
Безпрецедентно е това, което се случва в България сега, просто трябва да издържим. В момента разчитат протестът да се изтощи, да ни уморят. Но ние трябва да докажем, че гражданската сила е много по-голяма от политическата наглост и да бъдем заедно“, посочи още адвокат Велислав Великов.
Той обясни, че общественикът Николай Табаков е човекът буквално осветил протестите срещу избора на главния прокурор. "Ники направи една светлинна инсталация, която поставяхме пред сградата на ВСС. На последния протест изгасихме 6 от седемте лампи, оставихме само една, за да напомня, че не трябва да се отказваме, а и така дадохме на Гешев най-много година. Като гледаме обаче какво се случва за тези 6-7 месеца, нямаме година. Много му е година. Оставка още сега", каза адвокатът.
Засилено беше полицейското присъствие, но протестът и последвалото шествие до светофарите при ГУМ преминаха напълно спокойни и без конфликтни ситуации.