Ще бъде предложено на социалните партньори държавните зрелостни изпити да се проведат на 30 май и 1 юни, а изпитите за седмокласниците - на 13 и 15 юни.
Новината съобщи образователният министър Красимир Вълчев на брифинг в Министерския съвет по повод правителственото предложение за удължаване срока на обявеното извънредно положение. С оглед на това очакванията са учебните занятия ще се възстановяват на 14 май.
Разменени са съобщения с висшите училища и те няма да имат проблем да си изтеглят кандидат-студентските кампаниите със седмица. Разменят се съобщения и със страните-членки на Европейския съюз.
„Пикът на коронавируса не сме го достигнали, макар че всички трябва да сме предпазливи, ще има отместване на приема на кандидат-студентските кампании. Готови сме, че ако не се отместят кампаниите в други държави, да издадем по-рано дипломите на дванадесетокласниците“, посочи Вълчев и обясни, че няма да има проблем за приключване на учебната година, въпреки че призна за проблеми.
Материалът за държавните изпити малко ще се редуцира и ще се направи контролно замерване за това, докъде са стигнали училищата. Вероятно част от материала от втория срок няма да бъде включен.
Последните теми и раздели могат да отпаднат от учебните години, каза образователният министър.
На въпрос какво се случва с учебната година във ВУЗ-овете, Вълчев отбеляза, че висшите учебни заведения били подготвени за дистанционно обучение. Те стартирали ефективно, но при тях както и при професионалните гимназии обучението е свързано с практичното обучение. Част от него ще остане след карантината.
Няма пречка да не се проведат националните външни оценявания засега, изтъкна Вълчев, защото те ще дадат обратна връзка, която е изключително важна. Никой няма да има слаба оценка, външното оценяване е само за обратна връзка и мониторинг за училищата.
Изпитите след 4 клас ще бъдат преместени на 29 и 30 май. Окончателните предложения ще бъдат уточнени следващата седмица.
Това, което ще отпадне, са олимпиадите, които няма да могат да бъдат проведени. Това обаче не е фатално, според Вълчев.
Децата ще могат да вземат сертификати безплатно за владеене на ниво на език по европейската езикова рамка.
Ако едно дете е чело системно, то е натрупало знания и ще може да покаже добри резултати на Националното външно оценяване, убеден е образователният министър.
Той коментира и варианта с удължаване на извънредното положение с още веднъж, когато ще е невъзможно да се проведат изпитите НВО. Тогава външното оценяване ще отпадне.
Системата на образованието положи много усилия, справи се с дистанционното и електронното обучение. По думите на Вълчев средно дори учениците учат повече и се получават сигнали претоварване на учителите и учениците. По отношение на методите и ресурсите, които се ползват от учениците, е за удовлетвореност.
По въпроса дали се обмисля удължаване на учебната година, Вълчев посочи уклончиво, че по-добрият вариант засега е няколко съботи да се отучва. Обсъжда се и вариант да има по-дълги летни занимални, а детските градини да бъдат с повече групи през лятото.
В обучението на електронна среда няма единна организация, защото не може да бъде създадена в дистанционно обучение. Между 30-60 000 деца са включени за преодоляване на трудностите по време на учебната година. Те ще отучват през юни и юли месец, но бройката им е нормална и това се случва всяка година.