Броят на оздравелите и ваксината са надеждата в борбата с коронавируса

DenNews.bg
10.12.2020
размер на текста:

За последните 7 дни оздравелите от коронавирусна инфекция у нас са 16 872. Само за тази седмица те са 11 405 души. Това съобщи в началото на редовния брифинг във връзка с разпространението на COVID-19 у нас министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов. "Тези числа са надеждата в тази битка, която продължава да указва натиск върху здравната системата", акцентира той.
(Оздравели в статистиката означава не само пациентите, които са лекувани и изписани от болница, но и прекаралите заразата в домашни условия и преминали 14-дневната карантина.)


52 процента от леглата за пациенти с неусложнени форми на коронавирус са заети. Заетостта на интензивните легла е 42 процента. Прави впечатление високият процент на заетост в Ямбол, Шумен и в областите Бургас, Благоевград, Варна, Велико Търново, Сливен и Разград, каза още той.


Емпидемичната ситуация в Европа е доста сложна. По показателя за 14-дневна заболеваемост България е на 9-о място в Европейския съюз с 554 на 100 000 заболели. На Балканите сме на трето място, съобщи проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

По смъртност в ЕС обаче данните ни поставят на второ място.

 

"27,5 на 100 хиляди души население е смъртността. По този показател сме на второ място в ЕС. Забелязва се крехка тенденция за намаляване на общия брой на случаите през последните 10 дни. Това не трябва да намали нашата бдителност и да тръгнем в обратна посока", каза още проф. Кантарджиев.

В момента нямаме област в страната със заболяване над 1000 души - т.е. да е оцветена в черно.

В червено между 600 и 1000 са Бургас, Враца, София-град, Стара Загора, Ямбол. София-град е на ръба, много скоро очакваме да падне под 600 на 1000 души население. Във Враца се наблюдава плато, а в Габрово се повишават случаите. Толкова е крехка кривата на намаляване на заболеваемостта, посочи здравният министър.

Непредивидимо протича ходът на заразата тази есен, предстои зимата, имаме нужда от всички хора. Нека за оставащите 10 дни до 21 декември да загърбим политиката и политическите страсти, за да прекършим гръбнака на този невидим враг, с който се борим, призова министър Ангелов.

По думите му към момента все още не се подготвя отваряне на детските градини и ясли.

"Имаме нужда от информация до края на седмицата, за да вземем решение. Към настоящия момент данните не ни водят в тази посока. Остават още четири дни. Когато имаме достатъчно данни, които да мотивират това решение - ще го вземем", заяви здравният министър, който сам преди няколко дни каза, че това е възможно.

Остават ни 10 дни до 21-ви декември, в които трябва заедно да постигнем успеха, за който говорихме в началото, допълни той.


Натискът е огромен. Според едни мерките са либерални, според други - не, а трети не вярват в съществуването на вируса, изтъкна здравният министър. Ангелов припомни, че вирусът изненадва всички прогнози, всички сбъркаха.

"Аз се предпазвам от категорични мнения. Следим всяка една тенденция, в България, в и извън Европейския съюз. Ситуацията е много динамична, тя изисква едно надлъгване с вируса, така че да го победим. Надеждата идва с ваксините", заяви още здравният министър.

Министър Ангелов отново призова хората да не се самолекуват и да търсят медицинска помощ навреме. Възложено е на Националния център по обществено здраве и анализи да направи анализ на причините за увеличената смъртност в страната.

Според здравния министър недоверието в системата е много голямо.

"Трябва да положим максимално усилия, за да върнем доверието в нея. Може би COVID-19 ни помогна в тази посока", каза той. И допълни: "Имаме амбицията да помогнем на всички лекари и професионалисти, които ще бъдат ангажиране с ваксинирането. Информацията да достига бързо до тях, за да не се налага те да четата и да търсят. Когато имаме такова решение, ще го оповестим".

По думите му се работи в тясно сътрудничество с представителите на фирмите, които произвеждат ваксините срещу COVID-19. Очаква се те да предоставят цялата налична информация за медикаментите.

"Така ще можем да направим информационна кампания", заяви проф. Ангелов. Той беше категоричен, че към всеки пациент с данни за алергии, на който се поставя медикаментът, ще се отделя особено внимание. "Затова и медикаментът се поставя от лекар", коментира министърът евентуалните странични ефекти от ваксината върху хора с тежки алергични реакции.

Общопрактикуващите лекари ще получат обещаните 1000 лв., увери още министър Ангелов и добави, че днес ще има решение на проблема, което ще бъде взето на заседание на Надзорния съвет на НЗОК. Средствата за работещите в центровете за спешна помощ, в регионалните здравни инспекции и в болниците са европейски средства, посочи още той.

Най-четено

Темите от "Дупница"

Етикети