Административен съд-Кюстендил се произнесе в полза на горенето на отпадъци в ТЕЦ „Бобов дол“

DenNews.bg
19.10.2020
размер на текста:

Административен съд-Кюстендил потвърди разрешителното за изгаряне на отпадъци в ТЕЦ „Бобов дол“, което бе атакувано от две екологични сдружение и граждани от общините Бобов дол и Дупница.
Съдебното решение не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд.

Докато настоящото разрешително на ТЕЦ „Бобов дол" остава в сила, заявките за прекратяване на горенето на отпадъци остават недоказани обещания, а решението на Административен съд отворя широко вратата пред ТЕЦ „Бобов дол" да продължи с изгарянето на отпадъци.
Междувременно публикациите в социалните мрежи от хора, живеещи близо до ТЕЦ „Бобов дол", показват черен дим, който излиза от комините на теца. Те станаха повод за публикации в медиите, които се опитват да разберат какво точно се изгаря в централата — въглища или отпадъци.

Решението идва само броени дни, след като „Грийнпийс" – България и Екологично сдружение „За Земята" оповестиха кореспонденцията между Министерство на околната среда, с която се разрешава на ТЕЦ „Бобов дол" да изгаря с експериментална цел отпадъци в количества 10 000 пъти над допустимите в закона.
Официалното разрешително, разглеждано от ИАОС от 2017 г., влиза в сила на 29 април 2019 г., точно след приключването на срока за експериментално горене.

Делото срещу изгарянето на отпадъци в ТЕЦ „Бобов дол", заведено от „Грийнпийс" – България и „За Земята", предизвика безпрецедентна гражданска активност — в него се включиха близо 100 жители на общините Бобов дол и Дупница, както и Община Бобов дол.

Двете природозащитни организации се борят с изгарянето на отпадъци от години, а бурната обществена и медийна реакция през есента на 2019 г. доведе до поредица от проверки. През пролетта директорът на ТЕЦ „Бобов дол" ЕАД заяви в писмо до главния прокурор Иван Гешев, че ще прекрати използването на отпадъци за гориво. През юли председателят на Съвета на директорите на централата, Кристина Лазарова, потвърди в медиите, че ТЕЦ „Бобов дол" няма да изгаря отпадъци.

След тези силни публични заявки, от „Грийнпийс" – България и „За Земята" публично предложиха ръководството на централата да се откаже от разрешителното си пред Изпълнителната агенция по околна среда, която е и отговорният орган, издаващ разрешителните, за да се прекрати съдебното дело.
„ТЕЦ „Бобов дол" обаче мълчаливо отказа. Въпреки гръмките си изказвания пред медиите, че ръководството добронамерено се опитва да предоставя информация, а природозащитните организации „лъжат" за нея, от централата продължават да отказват да ни покажат писмото до главния прокурор, с което са заявили отказ от изгарянето на отпадъци. „Грийнпийс" – България и „За Земята" го поискаха и от Регионалната инспекция по околна среда в София, но те отговориха, че централата не разрешава то да бъде публично“, коментират от двете организации и добавят:
„Освен технически остаряла, ТЕЦ „Бобов дол" е и системен замърсител, за което говорят редицата наложени глоби. За съжаление, съдът не взима предвид богатата история от нарушения и е на мнение, че те нямат отношение към издаването на настоящото разрешително.
Любопитно е, че съдът продължава да твърди, че ТЕЦ „Бобов дол" е важен за енергийната сигурност. Но ако разчита изцяло на своята конкурентност на енергийния пазар, централата трябва отдавна да е излязла от експлоатация, тъй като електроенергията, произведена от нея, е скъпа. Вместо това, ръководството намалява разходите, като започва да изгаря отпадъци. Практиката доби огромна популярност сред топлоелектроцентрали на въглища в страната, особено сред тези със сравними характеристики — остарели, силно замърсяващи и свързвани с Христо Ковачки“.

„Вместо да работим за възможното бъдеще пред зависимите от въглищата региони, ние трябва да се борим с изгарянето на отпадъци. Бобов дол, Перник, Стара Загора дълги години са били символ на енергийната независимост на България, а сега могат да трансформират източниците и да въведат сериозен дял на възобновяема енергия. Отпадъците нямат място в енергийната система като гориво, но имат сериозно въздействие върху здравето и живота на живеещите и работещите в централите.", казвва Меглена Антонова от „Грийнпийс" – България.


Административен съд-Кюстендил отхвърли искането за спиране на делото, въпреки наличието на друго дело в Административен съд - Кюстендил за оспорване на акт на РИОСВ - Перник, който допълва преценката за необходимост от извършване на оценка за въздействие върху околната среда и човешкото здраве (ОВОС) и на практика разрешава изгарянето на биомаса без да бъде извършено обществено обсъждане. Въпреки тези обстоятелства и в противоречие с изискването решението за издаване на комплексното разрешително да бъде издадено само след влизане в сила на решение по преценката за необходимост от извършване на ОВОС или Решение по ОВОС, Административен съд - Кюстендил е постановил настоящото решение и да не върне комплексното разрешително на ТЕЦ „Бобов дол" за преразглеждане към ИАОС.

Най-четено

Темите от "Дупница"

Етикети