От днес всеки заинтересован потребител може да използва тол калкулатора на страницата на Националното тол управление www.bgtoll.bg. Чрез него шофьорите или собствениците на пътни превозни средства над 3,5 тона могат да получат информация за пътните такси, които ще дължат камионите или автобусите след въвеждането на тол системата в търговска експлоатация. Тогава тежкотоварните превозни средства ще плащат на база на изминатото разстояние, а не както досега - за време с електронна винетка.
Досега тол калкулаторът можеше да се ползва в тестова среда в четирите демонстрационни центъра на Националното тол управление - в София, Пловдив, Варна и Русе. От днес услугата е достъпна онлайн за всички потребители на www.bgtoll.bg.
Тол калкулаторът е в раздел "Тол", бутон "Тол калкулатор", като може да се открие и на директния линк https://trots.bgtoll.bg/.
За да се изчисли тол таксата за желания маршрут, трябва да се въведат данни за превозното средство - камион или автобус със съответните техническа маса, брой оси и емисионен клас. Посочва се дата и начален час на пътуването. Избират се начална и крайна точка на маршрута, както и до 4 междинни локации. Потребителят може да поиска да мине по най-бързия или по най-краткия маршрут по зададените параметри.
В резултат собственикът или ползвателят на пътното превозно средство получава подробна информация за платените участъци по пътя - автомагистрали, първи и частично втори клас пътища, както и за дължимите пътни такси. Калкулаторът изчислява и очакваното време за пътуване по избрания маршрут, който се визуализира върху пътната карта на България.
Заложеният в системата обхват на пътищата с тол такса е 6 050 км от общо около 20 000 км републиканска пътна мрежа. Тарифите на тол таксите бяха приети от Министерския съвет и са обнародвани в "Държавен вестник" на 27 декември.
Използването на тол калкулатора помага на потребителите да се ориентират за разходите, свързани с пътните такси на база на изминато разстояние, особено ако решат да използват маршрутна карта. Тя позволява да се заплати предварително за изминаването на разстояние между две точки с до четири междинни локации.