Хижа „Скакавица" и екипът ѝ вече сами произвеждат електричество от слънцето. Сградата вече разполага с 16 фотоволтаични панела с площ около 26 кв. м. и с обща генерираща мощност 4,96 kWp. Те бяха монтирани от 8 курсисти от обучението на „Грийнпийс" – България и Сдружение „Център за енергийни решения" за монтьори на фотоволтаични централи.
Новото оборудване на хижата ще подсигури електричество за най-важните нужди: хладилници и фризери, осветление, комуникационни връзки, горелки за пелетните котли. Освен в полза на хижата, инсталирането му беше и с цел да обогати познанията на курсистите с реална практическа работа в края на обучението.
То започна през пролетта, като премина през теоретично обучение и упражнения в Соларната лаборатория в Професионалната гимназия в Бобов дол, а сега предстои финален теоретичен изпит. Завършилите курса успешно ще получат професионална квалификация по част от професия „Монтьор на фотоволтаични инсталации"
Хижа „Скакавица" не е малка, но със сигурност е спретната и добре обезпечена технологично. Към настоящите системи - соларни колектори и пелетни котли за подгряване на вода, екипът курсисти и обучители от „Центъра за енергийни решения" добавиха панелите, които вече функционират.
Курсът е част от кампанията на „Грийнпийс" – България за енергиен преход отвъд въглищата. Фокусът й е насърчаване на производството на енергия от възобновяеми източници – алтернатива на замърсяващите изкопаеми горива като въглищата, и участието на хората в този процес. Именно затова курсът се организира за хора, живеещи в района на Дупница, Бобов дол и едноименната ТЕЦ „Бобов дол" – една от най-старите и замърсяващи инсталации в страната.
Хижа "Скакавица" е втората след „Тъжа", която получава подобна система за възобновяема енергия от екипа на „Грийнпийс" – България и Сдружение „Център за енергийни решения" .
Инсталирането на фотоволтаичната система на хижа „Скакавица" се случва само седмица преди началото на фестивала „Заедно за климата". Той ще се състои на 11, 12 и 13 октомври в друг въглищен град - Перник, където се намира ТЕЦ „Република". Целта на фестивала е да представи възможните решения на проблемите свързани със замърсяването от въглища. Повече информация:
В слънчев ден фотоволтаичният генератор ще произвежда до 20 kWh електричество. Генерираната електроенергия ще се използва за моментната консумация през деня, а излишното неизползвано електричество ще се съхранява в акумулаторен блок, който ще осигурява електрозахранване през тъмната част от денонощието. Към системата са добавени и с 8 бр. акумулатори най-висок клас AGM за дълбок разряд. Те са свързани на 48V напрежение и могат да съхраняват близо 30 kWh.