Заради случаи на легионерска болест у нас: Първата ви работа в хотела е да източните водата в банята

DenNews.bg
18.07.2018
размер на текста:

Епидемичната обстановка в страната към момента е спокойна, очаква се усложнение с покачването на температурите. Нивата на стомашно-чревни инфекции са сходни с миналогодишните, отчита се обаче повишение на заболелите от дизентерия, каза в директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев пред "Фокус".


По думите му сериозно внимание трябва да се обърне на легионерската болест, от която вече има регистриран случаи у нас.

"Имаме сведения за редки случаи на чужденци с легионерска болест в някои хотели на нашето Черноморие. За това съветвам да се вземат необходимите мерки, които са предписани от директорите на РЗИ за контролна болестта, която е във водопроводната система. Ето защо, когато отидем на хотел и ползваме стаи, които отдавна не са ползвани, трябва първо да източим водата в банята и чак тогава да се къпем. Важно е да не присъстваме, когато водата се източва, да бъде включена вентилацията, защото легионерската болест е пневмония, която се предава от аерозол при къпане в хотелска баня", обясни проф. Кантарджиев
Той добави, че с покачването на температурите ще се увеличат и ентеровирусните заболявания, съпровождани с температура, гърлобол и обрив при децата.

Националният център по заразни и паразитни болести внимателно следи внасяне на болестта западно нилска треска от съседни държави, регистрирани такива случаи към момента има в Сърбия, каза още проф. Кантарджиев.


Легионерската болест представлява инфекция на белите дробове, предизвиквана от бактерии от род Legionella.
Бактериите са повсеместно разпространени в естествени и изкуствени водоеми - езера, блата, реки и т.н. Инхалирането на микроскопични капчици вода, съдържащи бактериите е основен източник на зараза. Значителен източник са и водоснабдителните системи, които използват естествени водоеми като източник на вода, особено ако последната не е била щателно обработена. Установено е, че първото документирано масово заразяване с легионела (срещата на Американския легион през 1976 г.) се дължи на бактерии, развивали се във вентилационната система на хотела, в който са били отседнали участниците. Заболяването не може да бъде предадено от болен човек на друг.
Въпреки че хора от всяка възраст могат да се разболеят, най-често засягани са лица на средна до напреднала възраст, особено пушачите, страдащите от хронични белодробни заболявания и имунокомпрометираните.
Заболяването започва 2-10 дни след заразяване, с висока температура, втрисане и мускулни болки. Белодробната инфекция предизвиква болка в гърдите, постоянна кашлица и затрудняване на дишането. Кашлицата може да бъде суха или съпроводена с изхрачване на секрет. Възможно е да се наблюдават още главоболие, умора, загуба на апетит, загуба на координация, гадене и повръщане, объркване и нарушаване на мисловните процеси. Въпреки втрисането, пулсът е нормален или леко забавен.
Симптоматично и рентгенографски е трудно да се различи лергионерската болест от други видове пневмония. Най-подходящи за целите на диагностиката са културелните изследвания на спутум, които категорично идентифицират причинителя и потвърждават присъствието му в бронхиалния секрет.

Най-четено

Темите от "Страна"

Етикети