Мая Манолова: Болницата в Дупница е пред фалит, правителството трябва спешно да осигури финансова помощ!

DenNews.bg
23.05.2018
размер на текста:

 Има повече средства и още повече проблеми.“ Така омбудсманът Мая Манолова очерта в заключение ситуацията в здравната система след обществената дискусия, свикана от нея по проблемите на здравеопазването.

„Положението в сектора наистина буди тревога и сред пациентите, и сред лекарите, и сред професионалистите по здравни грижи. Аз като омбудсман, който отговаря и се грижи за правата на българските граждани, няма как да остана безучастна към основно конституционно право на българските пациенти, а именно на достъпна, своевременна и качествена медицинска помощ и медицинска грижа“, категорична бе Манолова.

Тя подчерта, че от нея се очаква да постави на масата ясно и честно проблемите на съсловните, професионалните и пациентските организации. Затова ги е събрала на форум с всички отговорни институции, включително с представителите на законодателната и изпълнителната власт, като целта е да потърсят решения и да се начертаят стъпки за преодоляването на кризата в сектора.

 


Манолова акцентира, че нараства броят на жалбите до институцията на омбудсмана, свързани с достъпа до медицински помощ, лекарства, медицински изделия - основно във връзка с техните цени. Особен акцент омбудсманът постави върху тежкото финансово състояние на редица болници, които реално са пред фалит и във фактическа несъстоятелност, което силно тревожи, както работещите в тях, така и гражданите от съответните населени места.

По думите й в тежко финансово състояние са между 10 и 15 болници в страната. Освен това тя допълни, че има 12 жалби до „Главна инспекция по труда“ за започване на процедура по несъстоятелност на лечебни заведения.

„Наистина те са пред финансов колапс, който освен че застрашава бъдещето им, поставя въпроса за качеството на медицинските грижи, които може да предложи болница, която е финансово обезкървена, която не разполага със средства не само за заплати, но и за консумативи - за лекарства, за създаване на нормална среда за пациентите“, подчерта омбудсманът.

Манолова посочи, че приветства правителственото решение да бъдат отпуснати средства за заплати на болниците в Ловеч и Враца, но каза, че ще настоява да се предвиди достатъчно финансиране и за останалите лечебни заведения, които са пред фалит. Тя изброи, че в такава ситуация са болниците в Стара Загора, Дупница, Виден и Димитровград.

Омбудсамнът подчерта, че за всички тези болнични заведения е необходима държавна подкрепа, за да не изпаднат в ситуацията на Враца и Ловеч, на които освен пари за заплати, са им необходими и средства за възстановяване на дейността и за нормална болнична среда и грижи за пациентите.

„Една голяма част от жалбите са колективни – от съсловните организации, от медицинските сестри, общопрактикуващите лекари, за проблемите на младите специализанти, проблемите с медицинската експертиза, с работата на определени ТЕЛК-ове. Имаме жалби от гражданите на Стара Загора и от работещите в болницата там, жалби от гражданите на Ловеч, Враца и от работещите в лечебните заведения във Видин, Димитровград, Велинград, Поморие“, допълни омбудсманът.

По думите й колективни жалби се отнасят до много хора, но в институцията има над 200 индивидуални сигнала, основно свързани с качеството на медицинската дейност.

 


Като един от съществените проблеми в системата, омбудсманът посочи надлимитната дейност в Здравната каса, свързана с повече пари за лекарства срещу същите лимити на болници, както при предходната година, независимо от обещаните повече средства.

„Аз настоявам за безлимитно здравеопазване, защото лимитите в здравеопазването са всъщност лимити, наложени административно и финансово върху здравето на българската нация. Лимити в здравеопазването може да има само дотолкова, доколкото ги диктува медицината“, каза още омбудсманът и допълни, че Националната здравноосигурителна каса трябва да изплати 150 млн. лв. за безлимитни дейности на болниците за периода 2015-2017 г.

Манолова посочи, че нейните искания са за безлимитно здравеопазване и заплащане на вече извършената от болниците надлимитна дейност, за отстраняване на несправедливостите в системата, което може да стане не просто чрез субсидиране и финансиране, но задължително и чрез реформиране на сектора, а отговорите ще очаква от Министерство на здравеопазването.

Накрая омбудсманът обяви, че всички предложения от дискусията ще бъдат обобщени и изпратени на отговорните институции.

Най-четено

Темите от "Дупница"

Етикети