Щафетата Run For Pirin стартира преди минути от Дупница, за да завърши пробегът от общо 440 км тази вечер в София, като се влее в поредния голям протест в защита на Национален парк Пирин.
Трима бегачи, точно като маратонците в древността, понесоха посланията на стотици българи, а именно отмяна на решението на Министерски съвет, отварящо възможност за застрояване на 48% от националния парк, оставка на екомистър Нено Димов и обвяване на реалният собственик на фирмата концесионер „Юлен“.
На пл. „Свобода“ посланието на приятелите на Пирин и закона от Дупница предаде общественикът Николай Табаков.
Щафетата от Дупница до София поеха Владимир Милушев, победителят в ултра маратона „Пирин Ултра“, Денка Абрашева, заела второ място на „Пирин Ултра“ и Антони Диков, един от най-известните български катерачи. В село Дрен към тях ще се присъедини Пирин Галов, а в Горна Диканя – Сливен Владимиров.
През целия ден по трасето се очаква броят на маратонците да се увеличава. Досега са се записали още около 20 души, но броят им постоянно расте.
Маратонът ще приключи пред Министерски съвет, където ще бъдат прочетени посланията на протестиращите от всички градове, през които щафетата премина.
Снощи щафетата, от името на приятелите на Пирин и закона в Дупница, беше посрещната на пл. „Свобода“ от Мария Христова-Табакова. От Благоевград до Дупница тичаха бегачите Деси и Андрей, а това разстояние и за двамата бе рекордно, те никога не са преминавали толкова километри.
Припомняме, че маратонът стартира на 2 февруари от Свиленград, а бегачи от различни градове пробягаха общо 440 км, преминавайки през 9 града, за да достигне столицата днес.
Исканията на многохилядните протести са: отмяна на решението на Министерски съвет от 28 декември миналата година, предвиждащо застрояване на 48% от Национален парк Пирин; оставка на Нено Димов като министър на околната среда; обявяване на реалния собственик на концесионера "Юлен" АД и одит на концесията от международен одитор и с участие на гражданското общество.
Целта на инициативата със спортен характер е да покаже, че хората от цялата страна се противопоставят заедно срещу решението на правителството за промяна на Плана за управление на Национален парк Пирин, с което се позволява „строителство, ремонт и реконструкция” в зоната за опазване на горските екосистеми, която представлява 45,2% от националния парк и в зоната за туризъм, която представлява 2,2% от националния парк.
„Участниците избраха тази форма на протест, за да покажат че са възмутени от лъжите, които политиците повтарят пред медиите, въпреки официално публикуваното правителствено решение. С това решение Министерски съвет изрично позволява в зоната за туризъм „Строителство на писти, въжени линии и съпътстващата ги инфраструктура”, както и изграждане на „Изкуствено осветление за целите на обслужването на обектите”, а в зоната за опазване на горските екосистеми и отдих позволява „водохващане”. Никъде в това решение на Министерски съвет не се споменава „само един лифт”, нито се конкретизира „водохващане за питейни нужди”, както публично твърдят политиците от телевизионните студия и от трибуните в европейските институции“, казват организаторите.
„Изключително щастливи сме от многото хора, които се включиха с нас по трасето и ни посрещаха в населените места през, които минавахме. По шосетата хората ни поздравяваха през прозорците на автомобилите си или слизаха да се снимат с нас. Най-честите думи, които чувахме бяха: „Браво!, С вас сме! И Няма да им дадем планината!” В градовете ни посрещаха с баница, с плодове, хляб и сол. Много сме развълнувани от всичко, което се случи до момента и това ни дава увереност, че масово съгражданите ни са против унищожаването на природата в планините и правителствените решения. Не на последно място искаме да благодарим на органите на реда, които освен че подпомогнаха безопасното преминаване на щафета през пътищата на страната, показаха съпричастност и подкрепа“, споделиха организаторите и участниците в Run for Pirin.