Дупничани излязоха на протест срещу промяната на Плана за управление на Национален парк Пирин, решение взето от правителството в последния работен ден на 2017 г., решение което отваря възможността за строителство на 48% от територията на парка.
„За никакъв втори лифт не става дума в това решение. Никъде в документите не се споменава думата „лифт“, никой не е заявил интерес да строи втори лифт над Банско. Лифтът се използва за манипулация на местните хора от Банско, за прикриване на истината, че става дума за ново строителство, което ще доведе не само до унищожаване на природата, която е на всички нас, но ще доведе и до санкции за държавата. Санкции, които ще плащаме всички ние, гражданите, както се случи с Калиакра. Там по същата схема, по ръба на закона бе извършено строителство, а след това Европейската комисия наложи санкция на България от 700 милиона евро. Но тази санкция няма да я плаща нарушителят, а държавата, т.е. всички ние“, обясни организаторът на протеста в Дупница, един от 12-те града, които се обявиха в защита на Пирин, общественикът Николай Табаков.
„Тук не става дума за политика. Нито съм политик, нито съм еколог. Аз съм гражданин, дупничанин, планинар и както аз, така и всички българи трябва да защитим Пирин. Не само уникалната му природа, която е национално и световно богатство, но трябва да защитим и закона, правото, нормалността. Пирин не е капама, че да си го поръчва една чужда офшорна фирма, нито правителството е сервитьор, че да го сервира на тепсия на мафията. Тук става дума, че трябва да спрем мафията и възможността да си поръчва каквото си хареса от общите ни, нашите, на всички българи, блага. Хората в Банско биват използвани и манипулирани. Ние биваме представяни като врагове на инвеститорите, на развитието на България, но това е пълна глупост. Никой не е против инвестициите, но инвеститорите трябва да бъдат ясни и чисти, да спазват закона и правилата, и дори да не си помислят, че могат да заграбват от българската природа, от миналото и бъдещето на България, за да печелят на момента, обричайки природата на унищожение, а българите на риск от катаклизми. Много са примерите от света за това, че престрояването и сечите водят до бедствия. А това не са природни бедствия, това са бедствия от човешката намеса и апетити, нарушили природния баланс. Тези, които с презрение ни наричат природозащитници и ни упрекват, че спасяваме цветета и зайци на цената на работни места и просперитет, трябва да знаят, че защитаваме техните животи, защитаваме животът на децата им, но най-вече защитаваме правовия ред, без който държавата е нищо по-различно от престъпна група, от мафия“, каза още Табаков.
На протеста на фонтаните на площад „Свобода“ снощи се събраха около 30 души, което надмина точно три пъти очакванията за масовост. „Често казано не съм очаквал повече от 10-ина души, защото отдавна дупничани отвикнаха да заявяват и да се борят за каузи. Благодаря на всеки от тези, които мръзнаха с мен на площада. Организацията беше само през Фейсбук. Макар да ни наричат платени, не ние сме тези, които даваме пари, наемаме автобуси и изкарваме работници под строй на митинги и манифестации“, посочи още Табаков.
Сред протестиращите имаше майки с деца, които напомниха, че горите са белите дробове на България и родителите са длъжни да защитят въздуха на децата си. „Виждате колко страшна е картината на замърсяването на въздуха в България. Децата все повече боледуват, все по-чести са случаите на астми и алегрии. Не може да позволим на мафията да отнеме правото на децата ни да дишат и да живеят“, посочиха те. А сред тях имаше и любители на ските и зимните спортове.
„Скиор съм, но наред с това съм и разумен човек. Не е редно заради възможността аз и останалите скиори да си начешем крастата за 1-2-3 месеца в годината да бъде отнето обща ценност, на бъде нарушен общ интерес, да бъде потъпкан закона“, каза майката на две деца, Светлана.
В един и същи час снощи София, Пловдив, Бургас, Варна, Свищов, Свиленград, Смолян, Казанлък, Дупница, Русе, Стара Загора, Велико Търново бяха огласени от "Пирин е в беда, спасете го сега".
Над 5000 души преминаха с шествие в София. Искането на протестите е за незабавна отмяна на правителственото решение за промяна на вече изтеклия План за управление на НП Пирин, даващ зелена светлина на нови сечи и строежи, както и за оставката на министъра на околната среда и водите Нено Димов.