Българка, наета за домашна помощница в Германия, стои денонощно до леглото на болен от малария пациент. Когато заминавала, жената дори не е имала договор за командироване, а само за работа на 4 часа. Това е един от потресаващите случаи, с които са се сблъскали експертите от Консултантския център в КНСБ за български работници, които са командировани или искат да работят в Германия от началото на годината, съобщават от КНСБ, цитирани от БГНЕС.
Пред тях, българката разказала, че въпреки договора за ограничено работно време, е трябвало да извършва денонощно обслужване на болното лице, в чиито дом е живеела. Била принудена да го придружи и в болницата, където са го лекували от опасната тропическа болест, но никой не ѝ е обяснил за заболяването. След като разбрала какъв е случаят, жената веднага си тръгнала и правоотношението ѝ е било прекратено, без да се изплати дължимата заплата. След сигнали и у нас, и в Германия са били предприети мерки за изплащане на възнаграждението.
„Трябва да се подчертае, че дори семейството на обслужваното лице да е изрядно и да е изплатило сумата към агенцията - българска или германска, това не е гаранция, че изплащането на възнаграждението ще бъде извършено”, обясниха експертите.
Консултациите, които те правят са по проект „Справедливо командироване“ с сътрудничество с немските профсъюзи: DGB и с партньори от Словенските и Хърватските синдикати.
Когато сигналите бъдат подадени в Главната инспекция по труда и се констатират нарушения, от работодателите се изисква документацията, удостоверяваща трудово правоотношение, като работниците са насочвани да заведат трудово правни дела за неизплатени заплати, неизплатени дължими командировъчни и други плащания. Досега от Главната инспекция по труда са насочвали пострадалите лица към консултантския център на КНСБ за конкретна практическа и правна помощ.
В консултантския център всеки може да получи експертна информация относно основните си трудови и социално-осигурителни права, процедурите във връзка със започване на работа, действащото трудово законодателство в Германия и други свързани с пазара на труда теми.
От началото на проекта експертите от КНСБ са констатирали много нарушения както на българското, така и на германското законодателство. Те са свързани с непредоставяне на трудовия договор преди заминаване, липса на допълнително споразумение за командировката, липса на документи за извънредния труд, липса на документи за осигуровките към германската специализирана каса СОКА БАУ.
Част от нарушенията били в договорите на строителните работници. В повечето случаи става въпрос за лица, командировани от българска фирма. Те подписват договори за минимално немско възнаграждение, а всъщност им се изплаща съвсем друго и то само, когато работодателят пожелае. Служителите работят извънредно, без да се заплаща извънредния труд – включително и в съботи и недели, както и в повечето случаи се работи на обекти и извън официалното работно време от 8 часа. Източник: Нова телевизия
Германски работодатели експлоатират български работници
16.01.2018
Най-четено
- Министерският съвет одобри проект на закона за личния фалит
- 146 народни представители казаха твърдо "не" на тестовете за алкохол и наркотици
- Затворът в Бобов дол приютява за празниците македонец, попаднал в Австрия на полицай под прикритие при крупна сделка с наркотици
- След отправена заплаха за убийство: Вкараха в ареста 67-годишен от дупнишкото село Самораново
- 18-годишна прати в болница спътниците си след удар в крайпътно дърво и обръщане по таван в канавка
- 52-годишна дупничанка е с изгаряния след взрив на газова бутилка
- Какъв ще бъде пазарът на апартаменти в София през 2025 г.?
- С дронове е термокамери издирват момче със синдром на Даун, сякаш потънало вдън земя
- Иранската революционна гвардия затяга контрола върху износа на петрол от Техеран
Темите от "Страна"
- Министерският съвет одобри проект на закона за личния фалит
- 146 народни представители казаха твърдо "не" на тестовете за алкохол и наркотици
- С дронове е термокамери издирват момче със синдром на Даун, сякаш потънало вдън земя
- Депутатите днес пред тежък избор: Да приемат или не да ги тестват за алкохол и наркотици
- Шофьор изгоря след удар на кола в бетонна стена, установяват самоличността му
- Поляк опита да внесе у нас 283 200 евро, увити като сандвичи
- Националната следствена служба разследва инцидента със загиналите жп работници край Бойчиновци
- Бизнесмен е държан в плен, докато не прехвърли бизнеса си
- Ремонтна машина премаза на релсите двама работници