Представители на неправителствени организации и служители на приюта за бездомни кучета в Дупница опънаха взаимно нервите си, макар че останаха от двете страни на една заключена врата днес.
Ирина Николова от НПО „Дара“ и Милка Водева от Българска федерация за защита на животните „Всички сме равни“ не бяха допуснати до приюта, въпреки че чакаха пред портите от 12 до 15 часа.
Опитите им да се свържат по телефона със заместник-кмета Крум Милев, шефката на екоотдела Мая Спасова, екологът Десислава Борисова и управителя на приюта д-р Ангелов останаха безрезултатни.
Затова й Ирина Николова сподели възмущението си във Фейсбук, където публикациите за общинския приют в Дупница зачестиха рязко, след като представители на двете софийски организации и техни доброволки от Дупница поискаха да осъществяват контрол на дейността на приюта и отношението към кучетата.
В този период има серия от публикации във Фейсбук, в които от страна на представителките на НПО-тата се отправят обвинения в нехуманно отношение, лоши условия за животните, отказ за съдействие от страна на служителите, непрофесионално и дори рисково за здравето и живота на кучетата извършване на кастрациите. За последното преди дни бяха приложени снимки, на които се виждаха лоши шевове на няколко животни, като „кърпенето“ е извършено заедно с козината, и бе разпространен апел да бъдат изпращани протестни писма до кмета, ОБДХ и прокуратурата за ужасното отношение към кучетата.
И докато доброволките системно пускат на личните си профили във Фейсбук възмутителни коментари от отношението на общината и служителите, то паралелно поддържат страница Общински приют Дупница. Там са качвани снимки и клипчета на кучетата от приюта с призиви за даряване на храна, пелени, одялца, осиновяване.
Бърз преглед на страницата обаче показва, че последната публикация с апел за намиране на дом на куче е от 28 юни, а на публикации с апел за намиране на дом, набавяне на храна, пелени и одялца за четири палета не е отразено, че кученцата вече са изведени от приюта.
От около три месеца дамите от двете организации влизат безпроблемно в приюта (което се вижда и от публикуваните от тях клипчета), разхождат животните, хранят ги със събрана от дарители храна и хляб, следят за хигиената, следят как кучетата биват залавяни и транспортирани, как се възстановяват след кастрации. В този период ловецът Георги Ценев е викан от дамите, включително и в почивни дни, за да залавя и транспортира кучета, както и да се попълват документи и да се извеждат животни за осиновяване.
„Представители на три организации, включително една немска, бяха игнорирани днес. Животните виеха, но ние не можахме да ги нахраним със събраните от доброволци от София храни. Общината толерира това беззаконие. Великият д-р Ангелов в най-големите жеги кастрира, дали започна да шие с разградими конци е въпрос. Дали има кървящи кучета след днешните кастрации? Какво крият?“, пише Николова в профила си.
„Доброволките не бяха допуснати в приюта, защото в ден за кастрации посетители не се допускат. Това е разпореждане на Областната дирекция за безопасност на храните. Освен това доброволките редовно не спазват часовете за посещения, с което правило са запознати много добре. Достъпът на граждани е определен за периода от 10 до 12:30 часа, а те, включително и днес, идват към края на времето за посещения и остават до 14-15 часа. В тези три месеца ние работехме с тях, даже са правени компромиси, но разбирането беше само от наша страна. Докато ние правехме компромиси, включително да идвам в свободните си дни, те ни атакуват с неистини. Само преди няколко дни беше извършена проверка в приюта от ОДБХ. Не бяха констатирани нарушения. От ОБДХ обаче разпоредиха задължително всяка храна, която се носи за кучетата да бъде придружена с документ“, обясни за DenNews.bg Георги Ценев.
По негови данни за тези три месеца от организациите са изведени за осиновяване 19 палета и пет възрастни кучета.
„Казаха, че повече няма да осиновяват, това било. Аз съм категоричен, че кучетата не гладуват, купуваме храна в зависимост от нуждите. Доброволките искат да хранят кучетата, ами нека ги хранят, но да има документ от къде идва тази храна, която ще се дава на животните“, обясни още Ценев.
Той е категоричен, че достъпът на граждани не бива възпрепятстван, ако става в часовете за посещение, не се пречи на работата на служителите и не е ден за кастрации.