Грешка от разсеяност на съветник от БСП сложи удивителната на “Добре дошли в община Дупница, големоселци”.
Със 17 гласа “за”, решаващият от които именно на председателя на младежите социалисти Ивайло Петров, Общински съвет даде съгласие за присъединяването на Големо село към община Дупница след провеждането на референдум за отделяне от община Бобов дол.
Предварителната заявка на групата на БСП, обявена от Георги Пехливански бе, че социалистите ще гласуват против. В изказването си преди гласуването Пехливански дори сравни действието на ОбС-Дупница с грабеж.
“Не считате ли, че така ще отслабим община Бобов дол? Най-добре е да дадем време на двете страни (б.а. големоселци и община Бобов дол) да се разберат. Нека не забравяме, че стотици, да не кажа хиляди, жители на нашата община са работили и работят в Бобов дол. Нека не забравяме, че община Бобов дол ни изчака близо година, за да се включим в проекта за местните инициативни групи. Тогава, когато ние бяхме молещата страна, те проявиха разбиране. Това ще е грабеж. Един ден ще съжаляваме, защото ще допринесем за техния упадък”, каза Пехливански.
Зам.-председателят на ОбС Йонко Гергов отговори на Пехливански, че в решението не става дума за противопоставяне на общините, а в изпълнение на волята на хората. “Вашата група много пъти е показвала, че е против демокрацията”, обърна се Гергов към социалистите.
Против решението се обяви д-р Пламен Соколов. Някъде измежду спомените за преди той разви тезата, че рано или късно ще се премине към ново административно деление на държавата и тогава Дупница ще стане център на по-малките общини от региона.
Кметът Методи Чимев посочи, че не става дума за сравнение между Дупница и Бобов дол, а “да протегнем ръка на хората”.
“Разбира се, че първо помислих за колегата от Бобов дол, но въпросът е какво ще кажем на тези хора. В момента с това решение даваме съгласие да тръгне един дълъг процес. Не може да не чуем и да не се съобразим с желанието на хората”, посочи Чимев.
Димитър Крекманов от ГЕРБ сложи край на дебатите с цитат на чл. 1 от Конституцията на РБългария.
Суматохата и грешката
След първото гласуване с вдигане на ръка последва суетене при обобщаването на резултата, тъй като гласовете не са били отчетени коректно. Това има своето обяснение - залата бе препълнена от гости, а съветници влизаха и излизаха.
Така арх. Асен Пилев от ГЕРБ поиска повторно гласуване.
Във второто гласуване бяха преброени 17 вдигнати ръце “за”, едната от които на Ивайло Петров от БСП. Със светкавична реакция колегата му Златко Славев опита да свали ръката му, но Петров вдигна другата си ръка, мислейки, че се гласува процедура.
Объркването в групата на БСП, обявила се твърдо против, доведе до шушукане и подвиквания, но искане по правилник за корекция на грешката чрез повторно гласуване беше отправена от Петров, след като резултатът от гласуването бе обявен и се премина към следващата точка от дневния ред.
След излизане на протокола от заседанието от БСП ще обжалват решението. Социалистите са категорични в позицията си против и смятат, че има допусната грешка от страна на зам.-председателя на ОбС Йонко Гергов, който водеше заседанието. Първо решението ще бъде обжалвано пред председателя на местния парламент, а след това и пред областния управител.
Кой как гласува
17 “за”, 3 “против” и шестима въздържали се.
“За” гласуваха ГЕРБ, Реформаторски блок, ОДБ, Виолета Зашева, която от днес е независим общински съветник и Ивайло Петров.
“Против” гласуваха от БСП и от БДЦ.
Народен съюз, ЕНП и д-р Пламен Соколов гласуваха с “въздържал се”.
В залата присъстваха кметът на Големо село Васил Васев, председателят на инициативния комитет за провеждане на референдум Владимир Владимиров и жители на селото. В деловодството на ОбС-Дупница са депозирани подписите на 190 душиили близо 50% от жителите на Големо село. По закон се изискват подписите на 25%.
Приемането на решението бе посрещнато с аплодисменти, но в Големо село трябва да изчакат развитието на обжалването от страна на БСП.