Днес директорът на РДПБЗН – Кюстендил, комисар Светослав Георгиев представи пред служителите си отчет-анализа за дейността на дирекцията през 2016 година.
През изминалата година поделенията на РДПБЗН-Кюстендил са реагирали на 1140 сигнала за произшествия, срещу 1112 за 2015 г. Налице е увеличение с 2,5 %. През изминалата година са възникнали 795 пожара, нанеслите преки материални загуби са 204, което е 17,9 % от регистрираните произшествия. Делът на пожарите без материални загуби е 51.8% от всички произшествия или 591 пожара. Извършени са 320 спасителни дейности, което съставлява 28% от всички отработени произшествия. 25 са подадените лъжливи сигнали. При пожари са загинали 8 граждани, а други 8 са пострадали, което е двойно увеличение в сравнение с 2015 г.
Анализът на причините за възникналите пожари с материални загуби през отчетния период показва, че най-често пожарите са възникнали вследствие на „Небрежност при боравене с открит огън”, следвани от „Късо съединение”.
Анализът на пожарите със загуби през 2016 г. по отрасли показва, че най-значителен е делът на възникналите пожари с материални загуби в отрасъл “Жилищно стопанство” – 39%, следвани от тези в сферата “Транспорт, складиране и пощи” – 23%. Основни предпоставки за тяхното възникване са небрежни човешки действия и нарушени правила за противожарна безопасност при експлоатация на отоплителни и нагревателни прибори.
При аварийно-спасителната дейност е налице цикличност на намаляване и увеличаване на дейностите, породена от метеорологичната обстановка. В същото време е налице ясно изразена тенденция за увеличаване на дейностите при катастрофи с транспортни средства. Това е породено от факта, че през територията на област Кюстендил преминава силно натоварения първокласен път Е79 и новопостроения ЛОТ2 на автомагистрала „Струма“.
Най-много спасителни дейности през 2016 г. са извършени при „Катастрофи в транспортни средства”, следвани от „Оказване на помощ, издирване и/или спасяване”, следвани от „Инциденти с опасни вещества и материали”.