Висшият съдебен съвет е съкратил една от щатна длъжност за съдия в Районния съд в Дупница и я е пренасочил в Софийски градски съд. Това става ясно от определение на ВАС, с което е отхвърлена жалбата на председателя на съда в Дупница Ели Скоклева, с която оспорва решението на Пленума на ВСС, с което е намалена числеността на съдиите в Дупница. Ето какво гласи част от определението на съдебния състав:
Оспорените решения са взети от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) при упражняване на правомощията, предоставени му с чл. 194 и чл. 30, ал. 2, т. 8 от Закона за съдебната власт (ЗСВ).
С чл. 30, ал. 2, т. 8 от ЗСВ Пленумът на ВСС е овластен да определя броя на съдиите, прокурорите и следователите във всички съдилища, прокуратури и следствени отдели съобразно степента на натовареност въз основа на предложение на една от колегиите след съгласуване с административните ръководители на органите на съдебната власт.
На основание чл. 194, ал. 1 от ЗСВ в случаите на закриване на съдилища, прокуратури и следствени органи или при намаляване числеността на длъжностите в тях Висшият съдебен съвет разкрива съответните длъжности в друг равен по степен орган на съдебната власт по възможност в същия апелативен район и преназначава на тях без конкурс съдиите, прокурорите и следователите. Решенията се приемат от Пленума на ВСС предвид установената компетентност с чл. 30, ал. 2, т. 8 от ЗСВ.
Казано с други думи кадровата политика е изключително и право само на Пленума на Висшия съдебен съвет, който определя къде и кой съдия да разпредели.
Докато решението на ВАС за отхвърляне на жалбата за съкратената щатна длъжност вече е факт, то делото, което съдия Скоклева води, за да защити 2 от кабинетите на съдиите си, все още не е решено. То се водеше срещу заповед на министъра на правосъдието, с което помещението е дадено на Районна прокуратура-Дупница. След поредното заседание на ВАС стана ясно, че като страна по делото на мястото на правосъдния министър застава Висшия съдебен съвет. Заличаването на министъра като страна по делото стана по искане на неговите юристи, които се позоваха на преходните и заключителни разпоредби към Закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, които са задължителни и според които правата и задълженията, както и договорите във връзка със стопанисването и управлението на недвижимите имоти, могат да се прехвърлят от Министерството на правосъдието към Висшия съдебен съвет. Ако се съди по определението по жалбата за съкратената щатна длъжност, изходът и от това дело ще бъде в полза на ВСС.