Погребан без име.Неразказаната история на удавени имигранти в Европа

DenNews.bg
17.05.2016
размер на текста:

 Повече от 1 250 неназовани мъже, жени и деца са били погребани в необозначени гробове в 70 обекта в Турция, Гърция и Италия от 2014 г., установи разследването на Би Би Си. По-голямата част умират при опит да преминат Средиземно море, за да търсят нов живот в Европа.

През последните две години около 8000 души са загубили живота си в опити да преминат в ЕС, сочат данни на Международната организация по миграция (МОМ).

Повечето от тях са потъналив морето, но много тела са били изхвърлени на брега, носейки трагедия до плажовете на Гърция, Италия и Турция.

Но кой го е грижа за тези мъртви? Къде те са погребани? И как може отчаяни роднини на хиляди километри разстояние да ги открият, ако липсват техните близки и са сред удавените.

За по-малко от шест месеца брадата на Фарук се е превърнала от черна в сива.

Датата е 28 октомври 2015 г., когато той говори по телефона с брат си Гулам за последен път.

Застрашен от талибаните, Гулам Наби Пакар, ветеринарен лекар, решава да търси по-безопасно у дома в Европа с жена си, тримата си сина и дъщеря си.

Десет души на ден загиват в опити да прекосят Средиземно море от 2014 година.
Като цяло, най-малко един човек всеки ден е бил погребван в необозначен гроб.
От дома си в Херат, Афганистан, Фарук слуша брат си Гулам, който му обясни, че семейството е пристигнало в Турция. Те чакали да се качат дървена лодка с контрабандист, и се надявали да ги закара до гръцкия остров Лесбос. Той обеща отново да се обади, когато пристигнат.

Семейството следва същия маршрут като повече от половин милион хора, които се опитват по море да преминат от Турция за Лесбос тази година.

След няколко часа с никакви новини от брат му, Фарук намира контрабандиста, който е уредил превозването. Той му съобщил ужасната новина, че лодката се е преобърнала.

Контрабандистът казал, че повечето от пътниците са били спасени и че Фарук трябва да чака за телефонно обаждане от Гулам. Телефонното обаждане така и не дошло...

За свой ужас, Фарук видя. тялото на брат си в една снимка.
„Той лежеше мъртъв на плаж в Лесбос”
Общо 242 души са били спасени от преобърнат кораба онази нощ, но десетки се удавили.
Докато телата на Гулам и съпругата му са открити, четирите им деца Тамим на 16. г, Самимна на14. г, Назелла на 12 г. и Хасим на 10. г, не са открити. До ден днешен.

Фарук не се е отказал от надеждата, че децата са оцелели във водата и сега са някъде в Европа, живи и здрави. Но не отхвърля и вероятността те да са се удавили в морето, или, без никой да ги идентифицира, погребани в необозначен гроб.

 

Източник: BBC

Превод и редакция: DenNews.bg

Най-четено

Темите от "Общество"

Етикети