„Искаме работа, искаме контрол! Мафия!” с тези скандирания премина двудневният протест, събрал над 315 на работниците и служителите от „София – БТ” АД. Протестът бе организиран от двата представителни синдиката – КНСБ и КТ „Подкрепа".
Близо 400 души остават без работа заради спирането на фабриката. Протестиращите не вярват на официалното становище на работодателя си, че няма нови пазари и това налага драстично намаляване на производството."Ние казваме, че има пазари, защото ни намериха чужди фирми, които са искали да изнасят цигари на "Булгартабак Холдинг“, които имат гарантиран пазар, гарантирани количества и необходимите средства, но от Холдинга им е била отказана търговия на цигари", заяви председателят на НСТ-КНСБ Никола Миленков. КНСБ и КТ "Подкрепа" разпространиха документи, според които има оферти от различни фирми за изкупуване на продукцията на фабриката."Защо името на собственикът е тайна? С кого да преговаряме?", попита вицепрезидентът на КНСБ Валентин Никифоров по време на протестите. "Искаме следприватизационният контрол да бъде докрай изпълнен, да видим собственика, да видим разчетите и защо не се приемат други оферти, а се ликвидира производство", добави Никифоров. Той посочи, че според приватизационния договор за "Булгартабак-Холдинг" АД десет години - до 2021 г., не може да се закрива дружеството.
Недоволните от съкращенията работници твърдят, че не всички от освободените ще получат по 15 хил. лв. обезщетения заради прекратяването на трудовите им правоотношения с "Булгартабак-Холдинг". Така както предварително заявиха от Холдинга. Единици са и тези, които ще получат повече от обявената от Холдинга сума, а някои ще вземат много малко, тъй като са отскоро на работа във фабриката, а компенсациите зависят от стажа там.
Делегация на двете Конфедерации начело с вицепрезиндета на КНСБ Валентин Никифоров разговаряха вчера с депутати, които се ангажираха да изискат договора за приватизация от 2011 г. и да изяснят какви са клаузите и дали купувачът на "Булгартабак" ги спазва. Затова още на 1 април Агенцията за приватизация влиза в холдинга, за да направи "ревизия" на място за изпълнението на следприватизационните ангажименти.