5 села носят имена на части от човешкото тяло, едно е в Дупнишко

07.08.2015
размер на текста:

Пет села в Югозапада носят имена на части от човешкото тяло, интересните названия предизвикват не само удивление, но и много усмивки.
 

Кюстендилското село Уши, наброяващо 30-ина жители, е скътано в областта Краище, в южните дялове на Кобилската планина. Съставено е от няколко разпръснати махали - Самарджийска, Стоянова, Калеина, Знеполска, Николина, Златанова, Костадинова, Велкова и Кошарска. Името на селото е уникално и няма подобие в България. Предполага се, че произлиза от намираща се в землището планинска форма, подобаваща уши.
 

Не по-малко куриозно звучи името на село Гърло, разположено в полите на Гребен планина, Пернишко. Според местните хора селцето се казва така, защото се намира в т.нар."гърловина". Още по-достоверно звучи хипотезата, че наименованието идва от дълбокия храм-кладенец, който се намира съвсем наблизо. Той е една от най-големите забележителности на Югозапада. Създаден е преди цели 3000 години – по време на Бронзовата епоха. Архитектурата му е забележителна за времето си, а градежът е сред най-древните на Балканския полуостров.
 

Брезнишкото село Кривонос също отдава дан на човешката анатомия. Намира се в планински район – заобикалят го възвишенията Любаш, Стража, Могила и хълма Чеверлюга. Кривоносци са известни с чудесната църква ’’Св. Николай Мириклийски’’, както и с манастирчето „Св.Никола“, което за съжаление не е действащо. Освен това са майстори в кухнята, а най-именитите им блюда са търляни картофи и лютеница от сушени чушки. Днес в селцето със забавно име живеят едва 13 души.
 

Село Ребро се намира на 13 км западно от Брезник и има толкова древна история, че оттам непрекъснато изскачат археологически находки. Навремето в землището на Ребро съжителствали мирно и тихо две антични селища. Тук са открити и останки от животно, чиято древност датира от преди 10 000 години. Легенда, запазена до днес гласи: „ Двама братя се влюбили в една гиздавелка и за да се разберат кой е по-юнак се сбили. Единият се отървал със счупен нос, другият - с пукнато ребро. Кривоноското останал тук, а брат му слязъл по-надолу, та съседното село станало Ребро."
 

И община Дупница може да се похвали с населено място, чието име увековечава части от човешкото тяло. Това е Крайници – най-голямото по площ село в района, намиращо се едва на 10 км от общинския център. Крайничани също имат богата история, датираща от римско и тракийско време – за това свидетелстват множество могили и предмети, намерени в околността. Повечето от могилите са разровени при иманярски набези. В района на селото е летище Крайници - бивша военна база с една от най-дългите нефункциониращи писти - 2,45 км.

 

От мъничкото селце Уши до населяваното от близо 1900 души Крайници, анатомията на Югозапада си заслужава да бъде разгледана. Какви тайни крие още, предстои да разберем.

 

 

Най-четено

Темите от "Дупница"

Етикети