Повишаването на цената на тока с 20% за бизнеса ще рефлектира върху най-бедните българи. Това прогнозира в „Здравей, България” по Нова телевизия Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкар.
По думите ѝ увеличаването на цената на тока спира износа или го прави неприемлив.
Според Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България, поскъпване с над 20% ще доведе до увеличаване на редица други цени.
„Когато беше намалена цената, се получи дефлация. Няма как сега при този скок да не поскъпнат редица стоки. Някъде цената ще може да се пренесе върху себестойността, някъде няма да може - там ще се пристъпи или към съкращаване, или към замразяване на дейности”, допълни Велев.
Той подчерта, че когато се поддържа ниска цена за бита, се субсидират богатите. Според него трябва да се разшири кръгът на енергийно бедните.
Мариана Кукушева заяви, че в Германия например независимо кой е на власт, целта е да се увеличат доходите на хората, а в България токът за бизнеса е висок, като накрая всъщност го плаща потребителят.
„Цената на тока ще започне да влияе още от формиране цената на торовете. Енергията е част от ценообразуването на всеки продукт. Ще поскъпнат семената, обработката на почвата. Мелниците също ползват ток”, каза Кукушева.
Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов пък обясни пред bTV, че цената на тока няма да превиши общия индекс на промяна цените в страната. За потребителите на ЧЕЗ ще се повиши от 1 юли с около 1.6%, с 1.4% за ЕВН. Единствено за Енерго про, поради характера на мрежата и намалялото население в Североизточна България ще е над 3%.
„Ние сме отчели по равнопоставен начин както интересите на енергийните дружества, така и интересите на българските граждани”, увери Иванов.
Отчитаме че НЕК трябва да се укрепи, на второ място подготвяме въвеждане на електроенергийния пазар на енергийна борса и на трето място ние се стремим да въведем справедливост в цената на тока”, обясни той. Иванов се аргументира като поясни, че до 30 юни промишлени и търговски обекти плащат добавка задължения към обществото от 19 лв., а гражданите, които са на регулирания пазар плащат 50 лв. Именно заради справедливост ние въвеждаме обща добавка за обществото в размер от 40 лв. каза Иванов.
Ако оставим 19 лв. за бизнеса, за гражданите токът трябва да поскъпне със 17%. „Под подобно решение аз няма да се подпиша, заяви Иванов. Ние се водим от интереса на народа – това беше водещо при вземане на решението ни”, каза още той.
Скокът от 20% в цената на тока за бизнеса ще платят хората
10.06.2015
Най-четено
- Министерският съвет одобри проект на закона за личния фалит
- 146 народни представители казаха твърдо "не" на тестовете за алкохол и наркотици
- Затворът в Бобов дол приютява за празниците македонец, попаднал в Австрия на полицай под прикритие при крупна сделка с наркотици
- След отправена заплаха за убийство: Вкараха в ареста 67-годишен от дупнишкото село Самораново
- 18-годишна прати в болница спътниците си след удар в крайпътно дърво и обръщане по таван в канавка
- 52-годишна дупничанка е с изгаряния след взрив на газова бутилка
- Какъв ще бъде пазарът на апартаменти в София през 2025 г.?
- С дронове е термокамери издирват момче със синдром на Даун, сякаш потънало вдън земя
- Иранската революционна гвардия затяга контрола върху износа на петрол от Техеран
Темите от "Страна"
- Министерският съвет одобри проект на закона за личния фалит
- 146 народни представители казаха твърдо "не" на тестовете за алкохол и наркотици
- С дронове е термокамери издирват момче със синдром на Даун, сякаш потънало вдън земя
- Депутатите днес пред тежък избор: Да приемат или не да ги тестват за алкохол и наркотици
- Шофьор изгоря след удар на кола в бетонна стена, установяват самоличността му
- Поляк опита да внесе у нас 283 200 евро, увити като сандвичи
- Националната следствена служба разследва инцидента със загиналите жп работници край Бойчиновци
- Бизнесмен е държан в плен, докато не прехвърли бизнеса си
- Ремонтна машина премаза на релсите двама работници