Китай започва фабрично производство на клонинги на телета, специално обучени кучета и дори домашни любимци, 19 г. след клонирането на първият бозайник - овцата Доли в Шотландия.
Работата на компанията може да предизвика тревога в Европа, където клонирането на животни за животновъдството е забранено поради съображения за хуманно отношение към животните. Но Сю Сяочун, президент на китайската компания за биотехнологии BoyaLife, която е автор на съоръжението, отхвърля подобни опасения. „Законотворчеството винаги изостава от науката. Що се отнася до клонирането, мисля, че вървим по погрешен път и започваме да убиваме технологията.“
В Китай рязко нарасна интересът към земеделските биотехнологии, тъй като фермерите там се борят да доставят достатъчно говеждо месо за увеличаващите се като брой представители на средната класа. Цените на месото нараснаха три пъти в периода 2000-2013 г. Според Сю новата производствена мощност ще клонира също състезателни коне и кучета за хора с "емоционални връзки" към своите домашни любимци, но основната му фокус е производство на добитък. Въпреки това, той изглежда по-развълнуван от възможностите за създаване на копия на специално обучени кучета. Става дума за четириноги приятели на човека, които са се откроили сред събратята си след сериозен подбор.
Фабриката която разполага с лаборатория, разположена на 15 000 квадратни метра, с животински център, генетична банка и изложбена зала, се изгражда в момента в пристанищния гр. Тяодзин, намиращ се близо до Пекин и трябва да започне да действа през първата половина на следващата година. BoyaLife ще управлява съоръжението с южнокорейския си партньор Sooam Biotech, който притежава център за клониране на кучета за клиенти, готови да платят 100 000 долара. Тази „клонираща фабрика“ вече е произвела 550 кученца, пише в. „Телеграф“.
Шефът на Sooam Biotech Хванг Ву-Сук е своеобразен национален герой на Южна Корея, след като през 2005 г. създаде първото клонирано куче.
Новата фабрика в Тяодзин първоначално ще произвежда до 100 000 ембриони на телета годишно, но впоследствие производството може да достигне до 1 000 000. Източник: БГНЕС
Китай започва фабрично производство на клонинги
25.11.2015
Най-четено
- Министерският съвет одобри проект на закона за личния фалит
- 146 народни представители казаха твърдо "не" на тестовете за алкохол и наркотици
- Затворът в Бобов дол приютява за празниците македонец, попаднал в Австрия на полицай под прикритие при крупна сделка с наркотици
- След отправена заплаха за убийство: Вкараха в ареста 67-годишен от дупнишкото село Самораново
- 18-годишна прати в болница спътниците си след удар в крайпътно дърво и обръщане по таван в канавка
- 52-годишна дупничанка е с изгаряния след взрив на газова бутилка
- Какъв ще бъде пазарът на апартаменти в София през 2025 г.?
- С дронове е термокамери издирват момче със синдром на Даун, сякаш потънало вдън земя
- Иранската революционна гвардия затяга контрола върху износа на петрол от Техеран
Темите от "Любопитно"
- Какъв ще бъде пазарът на апартаменти в София през 2025 г.?
- Хороскопът за 18 декември
- Хороскопът за 17 декември
- Българският Пазар за Домашно Развлечение: Очакван Ръст до $10 Милиона до Края на 2024 Година
- Инвестиционно злато - как да изберем доставчик?
- Идеалният коледен подарък за футболен фен
- Хороскопът за 16 декември
- Универсални подаръци за Коледа за всеки
- Хороскопът за 9-и декември