Шефът на най-голямото депо за вторични суровини в Югозападна България Кольо Илиев отнесе глоба от 8 000 лв. за това че съхранявал тютюнев прах на една от площадките, които държи под наем от община Дупница.
Санкцията, наложена от РИОСВ-Перник, бе потвърдена от Районен съд-Дупница.
В наказателното постановление се казва, че на площадка край бившия ДАП в Дупница, в близост до основната база за вторични суровини, дружеството съхранява около 600 тона тютюнев прах до извършването на друга дейност по оползотворяване на отпадъка. За тази дейност обаче дружеството не притежавало регистрационен документ от РИОСВ-Перник и разрешение от Министъра на околната среда и водите.
Илиев е представил договор с Булгартабак, по силата на който тютюневият отпадък трябвало да се съхранява на площадка на предприятието в Благоевград, а Феникс Дупница да осигурява разделното събиране и транспортиране.
Предвидената от закона санкция за такова нарушение е от 7 000 лв. до 20 000 лв., като в случая с Феникс Дупница глобата е над минималната, тъй като това не бил първият път, в който при проверка инспектори на РИОСВ установили складиране на тютюнев прах.
Този тютюн го складирам по две причини: научни изследвания и запръстяване на градското депо
Това обясни Кольо Илиев, който недоумява от съдебното решение - първо, защото имал разрешително и после, защото тютюнът се водил на друга негова фирма, пък санкцията наложили на Феникс Дупница.
„Имам и разрешителни и договор. Съхранявах тютюневия прах, защото от него се взимаха проби за съвместно изследване на Института по тютюни и земеделското министерство за това дали този отпадък не може да се ползва за селското стопанство, вместо да го депонираме. Изследването бе отличено със златен медал на Пловдивския панаир, след като стана ясно, че тютюневият прах може да се ползва за тор и то с по-добри показатели от изкуствените препарати”, обясни още Илиев.
Според него зад санкцията се крие и политическа интрига от страна на кметския екип в Дупница
Преди време избухна скандал за наетите от Илиев общински земи, които той използва за съхранение на отпадъци преди да бъдат пакетирани и транспортирани за преработка.
„Имотът, където беше складиран тютюневият пясък е един от общинските. За него плащам 700 лв. плюс ДДС на месец. В края на краищата, ако искат да ме изгонят ще се откажа, но след това ще бъде разграбен и унищожен. В момента аз го стопанисвам и охранявам”, каза още шефът на Феникс Дупница.
Тютюневият прах иначе той използва за запръстяване на градското сметище в Дупница, тъй като бил по-подходяща настилка, позволяваща по-бързото израстване на растителност.
„Не винаги го държа на сметището. Използвам и другите си терени, но в края на краищата това е като някой да дойде в дома ви и да ви казва къде да си държите картините”, заключи Илиев.
Решението на Районен съд-Дупница подлежи на обжалване пред Административен съд-Кюстендил.