Аплодисментите били социално заразна болест

dennews.bg
19.06.2013
размер на текста:

 Качеството на изпълнение не снижава количеството на аплодисментите, които раздава публиката, сочи ново изследване.

Учените са установили, че пляскането е заразно, а продължителността на овациите се влияе от това колко други членове от публиката правят същото.

Учените твърдят, че е необходимо няколко хора да започнат пляскат и така аплодисментите да се разпространят, а след това е достатъчно само едно или две лица от публиката, за да спрат.

Шведското изследване е публикувано в списанието Interface Royal.

Водещият автор д-р Ричард Maн от университета в Упсала, заяви: "Можете да получите доста различни продължителности на аплодисментите - дори и ако имате същото качество на изпълнение Това чисто и просто идва от динамиката на публиката.

Изследването се е извършило чрез изучаване на видео кадри на групи от студенти, които гледали представления.


Оказало се, че всеки от аудиторията може пляска средно по 10 пъти при едно изпълнение, а друг път три пъти по-дълго "

Но изпълнението, на което са присъствали, без значение колко брилянтно е било то, имало малък ефект върху продължителността на шумното признание.

В действителност, изследователите са открили, че продължителността на аплодисментите варира много.


"И всичко това идва от социалния натиск пляскането да започне, но след като веднъж сте започнали съществува също толкова силен социален натиск да не го спрете, докато някой не го инициира, смята Ман.

Учените смятат, че пляскането е форма на "социална зараза", която разкрива как как идеите и действията печелят и губят инерция.

Според професор Ман темата може още да се разгърне и като пример даде Фейсбук и Туитър, където една идея получава хиляди привърженици. И всичко това отново под социалния натиск.

Най-четено

Темите от "Любопитно"

Етикети