Мюсюлманите си поискаха Джамията в Дупница с документи от Османската империя

Даниела Методиева
27.03.2013
размер на текста:

Адвокат Руев (вдясно) избухна още в съдебна зала, като чу определението

Мюсюлманското изповедание претендира за собствеността върху Джамията в Дупница с документи от Османската империя. Това стана ясно от адвоката Красимир Руев, който на базата на тези документи и позовавайки се на Закона за изповеданията във връзка със закона за възстановяване на държавни имоти, поиска Джамията да бъде възстановена на Мюсюлманското вероизповедание. И извади преведени от османотурски на съвременен турски и оттам на български иззети от архивите в южната ни съседка документи.

Столичанинът Иван Сотиров заби турски фес на знамето ни

Въз основа на тях той обясни защо мюсюлманите в България искат да си върнат собствеността върху Джамията в Дупница. Според тях в Османската държава и въобще в страните, в които е господствал исляма, в това число и в България, вакъвските имоти не са били собственост на светската власт с цел един ден да не станат собственост на султана.След освобождаването на България от Османско владичество, през 1908-а година в Цариград е постигнато съглашателство между двете страни за вакъвските имоти. Според него те могат да се отнемат, ако преди това е предоставена друг равностоен имот.

Д-р Попниколов и кметът Чимев също бяха сред протестиращите

Адвокат Руев посочи и устав на цар Борис III, според който въпросните вакъвски имоти се предават на местните мюсюлмански общности, които тогава са били със статут на юридически лица. И обясни как има документи, от които става ясно, че през 1919-а година Джамията в Дупница е била собственост на местната мюсюлманска общност. Но след това този имот бил завзет от държавата и по-специално от Отечествения фронт през 1950-а година, когато милицията сложила и катинар. Що се отнася до придобиването на собствеността от община Дупница чрез прехвърлянето й от държавата през 1998-а година, то адвокат Руев обясни, че все още тече давността за придобиване обратно на имота след промени в Закона за вероизповеданията от 2003-а година. Адвокат Красимир Руев обясни още, че каквито и претенции да има община Дупница върху имота, то насреща стоят едно владение от 2 000 години от страна на Османската империя срещу едно 100-годишно невладение от страна на българската държава.

Кметът на Кюстендил Петър Паунов също застана пред съда


Нито на съдът, нито на адвокатите на община Дупница – Бучов и Пайотов не стана ясно на какво основание мюсюлманските братя претендират за имота, за който те самите нямат документ, че е тяхна собственост. И съдът и юристите бяха на мнение, че адвокат Руев използва общи разпоредби от законите, които не касаят пряко процесния имот. Затова съдията по делото определи ако до седмица Мюсюлманското изповедание не предостави документ, удостоверяващ собствеността върху имота, делото се прекратява заради недопустимост на исковата молба.

Волен Сидеров не пропусна да клъвне герберите

Когато чу становището на съдията по делото Красимир Руев избухна и попита дали ако се води дело за собствеността върху Рилския манастир, съдът ще бъде толкова взискателен и какви документи ще поиска. И обяви в кулоарите на съдебната палата, че съдът е взел страна по делото, защото „шубето било голям страх”
 

Най-четено

Темите от "Общество"

Етикети