Посланикът ни във Франция Марин Райков е новият служебен премиер на България. Освен това той ще изпълнява функцията и на министър на външните работи.
Това съобщи президентът Росен Плевнелиев. От утре България за трети път в демократичната си история ще бъде управлявана от служебно правителство. Предаването на щафетата от кабинета „Борисов” на служебното правителство е насрочено за утре от 10 часа, съобщи още президентът.
Парламентът ще бъде разпуснат на 15 март, а изборите ще бъдат насрочени за 12 май.
„За вицепремиери посочих три млади жени – единият ще отговаря за икономическото развитие, вторият за социалните политики, третият за еврофондовете. В МВР ще има министър жена, тя е и генерал с дългогодишен опит в системата. Първо мислех Владо Пенев да назнача за министър на вътрешните работи, но вярвам, че той ще се справи много по-добре в МК. За министър на финансите назначавам отличен макроикономист. Всеки от министрите е безспорен професионалист в своята област. Това бе много важно за мен. Всеки един от тях е започнал от редник, от инженер от учител, от доктор и е доказал сам себе си”, заяви Плевнелиев.
Министрите не бяха представени поименно. От лицата лесно разпознат бе новият министър на спорта най-заслужилият български плувец Петър Стойчев.
Иначе служебният премиер Марин Райков е роден на 17 декември 1960 г. във Вашингтон, САЩ. Той е син на дипломата от кариерата Райко Николов, който е бил посланик на НРБ в редица страни. През 1984 г. Райков завършва Международни отношения в Икономическия университет в София. Неговата професионална кариера в МВнР започва през 1987 г. в отдел "Страни от Югоизточна Европа". В периода 1992-1995 изпълнява длъжността първи секретар в българското посолство в Белград. След изтичането на мандата му работи по направление "Права на човека" и е заместник-постоянен представител на България в Съвета на Европа в Страсбург.
През 1998 Райков влиза за пръв път в политиката и става заместник-министър на външните работи в правителството на ОДС на министър-председателя Иван Костов. Той се занимава с балканските страни във важен момент от най-новата история на полуострова – войната на НАТО срещу вече несъществуваща Югославия заради гоненията срещу косовските албанци, организирани от режима на сръбския диктатор Слободан Милошевич. След края на управлението на ОДС Райков заминава за посланик в Париж, а също така представлява България в ЮНЕСКО и в Постоянния съвет по Франкофонията.
През 2009 година Райков отново се завръща в политиката, този път той става заместник-външен министър в правителството на ГЕРБ. "Впоследствие съм се старал да бъда полезен. Вярвам, че хората с европейска ориентация следва да дадат на премиера Борисов възможност да постигне нещо добро за страната", заявява тогава Райков. След като остава на поста заместник-външен министър около 2 години Райков за втори път става посланик в Париж.
Освен дипломат той също така е преподавател по "Дипломатическа практика" в НБУ, член на Съюза на българските журналисти и на Българската асоциация по международно право. Владее френски, английски и руски. Женен, с две деца.
Марин Райков ще оглави третият служебен кабинет след промените през 1989 г. Той беше сформиран след оставката на премиера Бойко Борисов на 20 февруари, свален след масови бунтове в страната срещу бедността, корупцията и лошото управление на правителството на ГЕРБ. Основната цел на служебното правителство, назначено от президента Росен Плевнелиев, е провеждането на честни предсрочни избори, които ще се състоят на 12 май.
Ето имената на новите министри:
Марин Райков - министър-председател и министър на външните работи
Екатерина Захариева, вицепремиер и министър на регионалното развитие
Деяна Костадинова, вицепремиер и министър на труда и социалната политика
Илияна Цанова, вицепремиер по управление на средствата от Европейския съюз
Асен Василев, министър на икономиката, енергетиката и туризма
Драгомир Йорданов, министър на правосъдието
Проф. Иван Станков, министър на земеделието и храните
Калин Христов, министър на финансите
Кристиан Кръстев, министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията
Николай Милошев, министър на образованието, младежта и науката
Проф. Николай Петров, министър на здравеопазването
Петя Първанова, министър на вътрешните работи
Петър Стойчев, министър на физическото възпитание и спорта
Роман Василев, министър за развитие на електронното правителство
Тодор Тагарев, министър на отбраната
Владимир Пенев, министър на културата
Юлиан Попов, министър на околната среда и водите