30 представители на бизнеса от Дупница посетиха информационната среща на тема “Представяне на актуални възможности за кандидатстване по ОП ” Развитие на конкурентноспособността на българската икономика” и ОП ”Развитие на човешките ресурси”.
да предостави информация за отпуснатите средства и начините за тяхното усвояване.
“Европа е отпуснала 2 млрд. Евро за осъществяването на проекти, което е много по-малка сума, отколкото тази която България внася в европейският съюз”, заяви Белодовски.
Той допълни, че бюрокрацията, която съществува в България затруднява и така сложното кандидатстване, а тежките процедури по внасяне на проектите, не отговарят на целта на бизнеса, която е бърз оборот на капитала.
Управителят на Областен информационен център Кюстендил Любомира Велинова разясни как центърът ще подпомогне всеки от желаещите да заяви участие в проектите и даде адреси за обратна връзка, за всички проявили желание.
Експертът от “Бюро по труда” Дупница Снежана Бонева представи на заинтересованите бизнесмените настоящи и бъдещи програми, които все повече набират популярност.
Тя коментира всички програми, които дават възможност на шефовете на фирми да намерят работници, които да бъдат подходящи за дейността на фирмата. Тя наблегна на факта, че един работодател може да наеме повеч от един работник и дори да назначи техни надзорници.
Бонева допълни, че осигуровките, както и възнаграждението на наетото лице се определят от минималния осигурителен праг, а времето, за което могат да бъдат наети е от 6 до 12 месеца, а в случай, че бъдат освободени след това, те директно отиват на борсата. Експертът припомни, че едно от условията за кандидатстване по програмите е фирмата да няма предишни задължения и да е в състоятелност.
Най-интересното от срещата беше представянето на процедурата по избор на кандидати по проектите за “Енергийна ефективност и зелена икономика”, където експертът в областта и подготовка и управление на проекти по Структурните фондове и кохезионния фонд Мария Маркова разясни механизмите за кандидатстване по проекти.
Маркова коментира условията, на които всеки решил да кандидатства трябва да отговаря, като заяви, че максималната сума, която може да се отпусне за един проект е 2 млн лв.
“Общият бюджет на процедурата е 293 374 500 лв., но е важно да се знае, че проектите с енергиен одит трябва да водят до минимум среден процент на енергийно спестяване най-малко 10 %, съобщи експерта по структурни фондове.